1. Sınıf Okuma Anlama Metni – 05 (Halı)

Okuma anlama metinleri okumak, hem eğlenceli hem de öğretici bir süreçtir. Okuma anlama becerisi, hayat boyu öğrenmenin temelidir.

  • 20 Şubat 2024
  • 118 kez görüntülendi.
1. Sınıf Okuma Anlama Metni – 05 (Halı)

OKUMA ANLAMA METNİ

Okuma anlama metinleri okumak, hem eğlenceli hem de öğretici bir süreçtir. Okuma anlama becerisi, hayat boyu öğrenmenin temelidir. Bu nedenle, okuma anlama metinleri okumaya ve anlamaya özen göstermek gerekir.

HALI

Eskiden evlerin odalarında halı tezgâhları vardı. Bu tezgahlarda eski Türk kültürünü yansıtan motifler, desenler halılara ilmek ilmek işlenirdi. Her tezgahın başında iki ya da üç kız otururdu. Kışın meşe odununun ısıttığı sobanın üzerinde kaynayan su ile çaylar demlenirdi. Demir taraklarla ilmekleri sıkılaştırmak için ipler taranırdı. Tarağın sesi odanın her yerinde yankılanırdı. Odada hem halı dokunur hem de sohbetler edilirdi.
El emeği göz nuru dokuma halılar kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Bu halılardaki her ilmek geçmişten günümüze Türklerin sanata bakışını, renklerin dünyasını, zevklerini ve el becerilerini yansıtır.

Okuma Anlama Metni Halı

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.