1. Sınıf Toplama ve Çıkarma Problemleri

Toplama ve çıkarma problemleri  çalışmamızda doğal sayılarla ilgili genel bilgileri içeren kapsamlı sorulara yer verildi. Çalışma soruları geçmiş

  • 14 Nisan 2018
  • 23.276 kez görüntülendi.
1. Sınıf Toplama ve Çıkarma Problemleri

Toplama ve Çıkarma Problemleri

  Toplama ve çıkarma problemleri  çalışmamızda doğal sayılarla ilgili genel bilgileri içeren kapsamlı sorulara yer verildi. Toplama problemleri öğrenci seviyelerine uygun ve görsellerle desteklendi. Çalışma soruları geçmiş yıllarda okuttuğum sınıflardan kalma. Benzer sorulara farklı platformlarda rastlayabilirsiniz. Yeni harf sistemine çevirip biraz da tasarım düzenlemesi yaptım. Öğrencilerde problem çözme becerisini geliştirmek matematik eğitiminin önemli amaçlarından birisidir. Öğrenciler için asıl zor olan anlatılan konularla ilgili kavramların öğrenilmesidir, algoritmik hesaplamaların öğrenilmesi değildir. Problem çözme sırasında öğrenciler, kavramları ve bunları gerektiren işlemleri bir araya getirebilmeliler ve bu işlemleri ve kavramları problemin çözümünde kullanabilmeliler. Bir problemin çözümü sadece hesaplama becerisine bağlı olmadığı ayrıca özel bilgi türlerine de bağlı olduğu iddia edilmektedir. Literatürde bilgi türleri; anlam bilgisi, şematik bilgi, algoritmik bilgi ve stratejik bilgi olarak tanımlanmakta ve bir problemin çözümünde bireyin bu bilgi türlerine sahip olması gerektiğini vurgulamaktadırlar (Karataş ve Güven 2003b). Yine bir problemin çözümünde bireyin, problem cümlesini anlaması, çözüm için gerekli verileri seçmesi, çözüm için uygun planın seçilmesi, problemi cevaplaması ve bu cevabın mantıklı olup olmadığına karar vermesi, problemi genişletmesi, alternatif önermesi gibi bir bilişsel süreçten geçmesi gerekmektedirir.
Kaynak: Eğitim Fakültesi Dergisi Cilt: 7 Sayı:11 Bahar 2006  Yasin SOYLU Cevat SOYLU

Faydalı olmasını diliyorum.

1. Sınıf Toplama ve Çıkarma Problemleri

 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

 

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Johnb537 dedi ki:

    whoah this blog is fantastic i really like studying your articles. Keep up the good paintings! You understand, many individuals are looking around for this info, you could aid them greatly.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.