2. Sınıf Matematik Onluk Bozarak Çıkarma İşlemi

32 – 16 sayısını onluk bozarak çıkaralım. Önce birler basamağından başlarız. Eksilen sayısında birler basamağındaki sayı 2 olduğu için çıkan sayıdaki birler basamağında bulunan 6 sayısından çıkmaz. Çünkü az olandan çok olan çıkmaz. Yan komşudan bir onluk alıp 2 birliğe eklersek 12 birlik olur. Onlar basamağında ise bir onluk eksildiği için 2 onluk kalır. 12 birlikten 6 birlik çıkarsa 6 birlik kalır. 2 onluktan 1 onluk çıkarsa 1 onluk kalır sonuç 16 olur.

  • 26 Kasım 2018
  • 4.501 kez görüntülendi.
2. Sınıf Matematik Onluk Bozarak Çıkarma İşlemi

Onluk Bozarak Çıkarma İşlemi

Örnek: 32 – 16 sayısını onluk bozarak çıkaralım. Önce birler basamağından başlarız. Eksilen sayısında birler basamağındaki sayı 2 olduğu için çıkan sayıdaki birler basamağında bulunan 6 sayısından çıkmaz. Çünkü az olandan çok olan çıkmaz. Yan komşudan bir onluk alıp 2 birliğe eklersek 12 birlik olur. Onlar basamağında ise bir onluk eksildiği için 2 onluk kalır. 12 birlikten 6 birlik çıkarsa 6 birlik kalır. 2 onluktan 1 onluk çıkarsa 1 onluk kalır sonuç 16 olur.

Bu çalışmamızda onluk bozarak çıkarma işlemi ile ilgili etkinlikler ve konu anlatımları yer almaktadır. Onluk ve birliklerine ayrılmış sayıları onluk bozarak çalışma etkinliği, onluk bozma gerektiren problemler, onluk bozma gerektiren mini test, eksilen ve çıkanı verilen sayıların farkını bulma. Alt alta çıkarma işlemi yapma anlatıldı. Yan yana çıkarma işlemi çalışmamızda yer almamaktadır. Çalışmanı faydalı olmasını temenni ediyorum.

Onluk Bozarak Çıkarma İşlemi

 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

 


 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.