Ercan Akmercan

2. Sınıf Türkçe Metinde Konu ve Ana Düşünce Bulma

Bir metinde veya paragrafta üzerinde konuşulan ya da anlatılan düşünceye, olaya, durumlara metnin konusu denir.  Metinde konuyu bulmak için

2. Sınıf Türkçe Metinde Konu ve Ana Düşünce Bulma

METİNDE KONU

Bir metinde veya paragrafta üzerinde konuşulan ya da anlatılan düşünceye, olaya, durumlara metnin konusu denir.  Metinde konuyu bulmak için “Ne anlatılıyor?” sorusunu soruyoruz. Aldığımız cevap bize metnin konusunu verir.

Örnek: Aşağıdaki metnin konusunu bulalım.

Gökkuşağı tüylerimizi ürpertir. Gökyüzünden üzerimize düşen renk şeritleri ender güzellikte bir manzara oluşturur.  İnsanlar bir zamanlar, gökkuşağının tanrılardan bir işaret olduğunu düşünürlerdi. Buna şaşırmamak gerek. Ne de olsa gökkuşağı birdenbire gökyüzünde beliriverir ve sonra çıktığı gibi aniden kaybolur. Şimdiyse gökkuşağının nasıl ortaya çıktığını biliyoruz ancak bu gerçek bu muhteşem doğa olayını daha az takdir edeceğimiz anlamına gelmez.

Yukarıdaki metinde ne anlatılıyor? Metinde neden söz ediliyor? Bu soruların cevabını bulalım. Bu cevaplar bize konuyu verecektir.

Konusu : Yukarıdaki metnin konusu Gökkuşağının oluşumudur.

Etkinlik

Aşağıda verilen metinlerin konularını bulup altındaki noktalı alana yazınız.

Yaş günü pastasının üzerinden bir mum alıp da yana doğru eğdiniz mi hiç? Mum yana doğru eğikken de alevin dosdoğru tavana eğikken de alevin tavana doğru yükselmeye devam ettiğini fark etmiş olabilirsiniz. Mumu tamamen baş aşağı çevirirseniz de alev hep yukarıya dönecek ve mumun üzerini sarmaladığı için dökülen damlalar her yeri batıracaktır…

Konusu : ………………………………………………………………………………………………………………………

METİNDE ANA DÜŞÜNCE (ANA FİKİR)

Okuduğumuz bir metin ya da paragrafta yazarın bize asıl anlatmak istediği bir düşünce, bir mesaj bulunur. Yazar burada okuyucuya bir nasihat verir. Buna ana düşünce ya da ana fikir deriz. Metnin ana fikrini bulmak için “Yazar bize ne anlatmak istiyor?” sorusunun cevabını ararız.

Örnek: Aşağıdaki metnin ana fikrini bulalım.

Yengecin biri kızına, “Öyle yan yann yürümesene! O ıslak taşlara sürünmesene!” der dururmuş. Bir gün kızı dayanamamış, “Anne, hele sen bir doğru yürü de, ben de sana bakıp doğru nasıl yürünür, öğreneyim demiş!”

Ana fikri : Başkasını kınayıp ders vermeye kalkmadan önce kendimizi düzeltmeliyiz.

Metnin Ana düşüncesi

Metinde Konu

 

 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

 


 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Abdullah dedi ki:

    Gayet başarılı, derli ve toplu çalışmalarınız var Ercan Bey. Kaynak kitap tarzı, etkinliklerle desteklenmiş. Sitenizi sürekli takip ediyor ve katkı amaçlı sponsor bağlantılarınızı inceliyorum. Çalışmalarınız için çok teşekkür ederim.

    1. ercanakmercan dedi ki:

      Beğendiğinize sevindim Abdullah hocam. Evet amacım kaynak kitabı kalitesinde çalışmalar yazmak. Umarım başarılı olurum. Siz ve sizin gibi bize destek olan öğretmen arkadaşlarımız sayesinde sitemiz büyümekte. Katkılarınız sitemizin uzun soluklu olmasını sağlamaktadır. Teşekkür ederim. Saygılarımla.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.