2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metinleri-3

Bu çalışmamızda okuma anlamaya yönelik okuma metini ve bu metne ait sorular yer almaktadır. Ayrıca Metinden yola çıkarak paragrafın unsurları

  • 24 Aralık 2018
  • 3.496 kez görüntülendi.
2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metinleri-3

Okuma Anlama Metini

Bu çalışmamızda okuma anlamaya yönelik okuma metini ve bu metne ait sorular yer almaktadır. Ayrıca Metinden yola çıkarak paragrafın unsurları ve neden sonuç bildiren cümleleri bulma etkinlikleri yer almaktadır.

Uçuran Kitap

Suna İstanbul’da yaşayan küçük sevimli bir kızdı. Ablasıyla saklambaç oynamayı, parkta koşmayı, oyun hamurlarından takılar yapmaya bayılırdı. Ancak zaman geçtikçe aynı şeyleri yapmaktan sıkılmaya başladı. Ablası sınava çalıştığı için artık onunla saklambaç oynamıyordu. Havalar soğuduğu için parka da gidemiyordu. Suna ne yapacağını bir türlü bilemiyordu. Birgün arkadaşından bir kitap aldı. Kitapta uçan bir halıya binerek istediği yere giden “Sinbad” anlatılıyordu. Suna kitabı heyecan içinde okuyup bitirdi. Sonra da aklına bir fikir geldi. Suna da “Sinbad” gibi olacaktı.
Suna gerçek hayatta uçan halı diye bir şeyin olmadığını bilecek kadar akıllıydı. Gerçekte her zaman her yere gidilmezdi. Ama hayallerinde istediği yere gitmeyi kim engelleyebilirdi? Okuduğu kitap sayesinde bu fikri bulduğu için, kitapların da uçan halı gibi olduğuna karar verdi. Bundan sonra okuduğu her kitapta kendini oradaki kahramanın yerine koyacaktı. Böylece aslında her şeyi Suna yaşamış gibi olacaktı. Bu fikre “Uçuran Kitap” adını koydu. Yeni bir kitap alarak uçmaya koyuldu.
Yazar : Emine Çelik

 

 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.