Ercan Akmercan

2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metinleri-4

Bu çalışmamızda okuma anlamaya yönelik okuma metini ve bu metne ait sorular yer almaktadır. Ayrıca Metinden yola çıkarak paragrafın unsurları ve

2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metinleri-4

Okuma Anlama Metinleri-4

Bu çalışmamızda okuma anlamaya yönelik okuma metini ve bu metne ait sorular yer almaktadır. Ayrıca Metinden yola çıkarak paragrafın unsurları ve çoktan seçmeli sorular yer almaktadır.

ÖĞRENCİ

Ahmet ilkokul ikinci sınıfta okuyan bir öğrenciydi. Çok meraklı, düşünmeyi araştırmayı seven bir çocuktu. Bir gün derste eş anlamlı sözcükler işlenirken öğrenci sözcüğünün talebe sözcüğüyle anlamdaş olduğunu öğrendi Ahmet. Aynı zamanda bir öğrenci olduğunu da hatırladı. Okula gitmeye devam ettikçe de öğrenci olacaktı. Eve gidince bu kelimeyi araştırmaya karar verdi. Merak ettiğini araştırmak önemliydi. Ama insan en çok kendisiyle ilgili olanı araştırmalıydı. Nasıl biri olduğunu ancak böyle anlayabilirdi. Eve varınca araştırma defterini yanına aldı. Evet Ahmet’in bir araştırma defteri vardı ve ona araştırıp öğrendiklerini not ederdi. İnternete girip “talebe ne demek?” diye yazdı. Karşısına çıkan güvenilir bir siteye tıkladı.
Talebe kelimesi talip olanlar diye anlatılmıştı. İyi de bu talip olanlar ne demekti. Bir yandan da okuduklarını defterine yazdı. Talip kelimesinin anlamını araştırınca karşısına, istekli olan, isteyen kelimesi çıktı. Bunları da hemen defterine not etti. Ahmet düşünmeye başladı. Öğrenci, talebe demek; talebe ise isteyen demekti. Öğrenci kelimesi istekli, isteyen demekti de Ahmet ne istediğini önce bilemedi. Tekrar düşününce okula niye gittiğini düşündü. Geçen yıldan beri okula gide gele bir sürü şey öğrenmişti. Okumayı yazmayı, sayıları saymayı, toplama ve çıkarmayı ve daha aklına gelmeyen bir sürü şeyi okulda öğrenmişti. Gerçi bazılarında biraz zorlanmıştı. Şimdi neden zorlandığını daha iyi anladı. Çünkü o okula her gün bir şey öğrenmek için gitmemişti. Bazen teneffüslere çıkmak için, bazen beden eğitimi dersinde oynamak için, bazen arkadaşları için, bazen de öğretmenini sevdiği için gitmişti. Ama öğrenmek için hiç gitmemişti. Ahmet okula bundan sonra bir de bilmek için gidecekti, öğrenmeyi o isteyecekti.
Yazar : Emine Çelik

 


 

 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

 


 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.