2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metinleri-5

Bu çalışmamızda okuma anlamaya yönelik okuma metini ve bu metne ait sorular yer almaktadır. Ayrıca Metinden yola çıkarak paragrafın unsurları

  • 13 Ocak 2019
  • 5.690 kez görüntülendi.
2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metinleri-5

Okuma Anlama Metni

Bu çalışmamızda okuma anlamaya yönelik okuma metini ve bu metne ait sorular yer almaktadır. Ayrıca sebep sonuç ifadeleri ile ilgili etkinlik yer almaktadır.

PERDEYİ AÇ !

Hiç perdesiz bir ev gördün mü? Sence neden insanlar perde kullanıyorlar.
Güneş doğduğunda güneş ışınları yavaş yavaş dünyayı aydınlatmaya başlar. Evimize odalarımıza dışarının ışığı vurur. Biz de uyanınca perdeleri açarız. Çünkü perde varken içeriye yeterince ışık girmez. Güneş’le aramızda bir engel oluşturur. Sanki bize “sadece benim verdiğim kadar ışık alabilirsin” der. Ancak onu kenara çekersek Güneş’le aramızda hiçbir engel kalmaz.
Peki perde sadece camlarda mı olur? Tabii ki biliyorsun, tiyatro sahnelerinde de oluyor. Karagöz Hacivat oynatırken de bir perde var. Ama ben sana onları sormuyorum. Benim demek istediğim görünmeyen perde. O nerde mi? İstesen de göremezsin ama hissedebilirsin. Çünkü o kafanın içinde, beyninle aklının arasında duruyor. İnsanlar bir şeyi merak edip öğrenmek istediklerinde onu araştırırlar. Bir problemleri olduğunda onu çözmek için uğraşırlar. Bunun için bilebilecek kişilere soru sorarlar, İnternet’e bakarlar, kitapları karıştırırlar. Cevabı bulduklarında ise merakını gidermiş ya da derdinden kurtulmuş olurlar. Merak ettiğini araştırıp öğrenen insan aklını kullandığı için beyniyle aklı arasındaki perdeyi açmıştır. Aklındakiler beynine yerleşmiştir. Ama bazı insanlar bir şeyi merak ettiklerinde öğrenmek için bir şey yapmazlar. Araştırmazlar. Biri gelsin de ona cevabı söylesin, biri onun yerine çözsün isterler. Böyle kişilerin beyniyle aklı arasındaki perde kapalıdır. Cevabı öğrenseler bile aklından beynine geçmez. Çünkü arada perde var. Bu yüzden kısa bir süre sonra öğrendiklerini unuturlar. Sürekli biri ona ne yapması gerektiğini söylesin diye beklerler. Onlar artık kendi akıllarıyla değil başkalarının akıllarıyla yaşarlar.
Böyle yapmaya devam ettikçe de kafasındaki görünmez perdeden asla kurtulamazlar.

Yazar : Emine Çelik

 

 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.