2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metni – 10

İlköğretim yıllarında kazanılan okuma anlama becerisi öğrencinin yasamı boyunca tüm öğrenmelerini olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir.

  • 13 Mart 2019
  • 9.696 kez görüntülendi.
2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metni – 10

OKUMA ANLAMA METNİ

“İlköğretim yıllarında kazanılan okuma anlama becerisi öğrencinin yasamı boyunca tüm öğrenmelerini olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu etki okuduğunu anlama becerisi gelişmiş bireylerin derslerine olumlu olarak yansırken, okuduğunu anlama becerisi gelişmemiş olanların ise derslerine olumsuz yönde yansımaktadır.”

Okuma – Anlama Etkinliği -10 metninde aşağıdaki konulara değineceğiz.

Bu çalışmamızda Sevcan ve Mercan adında iki çocuğa babaanneleri tarafından verilen güzel lakapların hikayesini okuyacağız.

Daha sonra 5N 1K sorularını çözeceğiz.

Çalışmalarımızda adın yerine kullanılan sözcüklerin (adılların) yazımı ile ilgili çalışma yer almıştır..

√ Okuma – Anlama Etkinliği-10 metinde sorularla öğrencilerin kendilerinin hayatındaki kişileri tanımaya yönelik sorular ile konu zenginleştirilmiştir.

BAL – KAYMAK İKİLİSİ
Bal kaymak, adları Sevcan ve Mercan olan iki kız kardeşin adıydı. Bir yıl arayla doğmuşlardı. Sevcan sekiz, Mercan’sa yedi yaşındaydı. Birbirlerinin üzerlerine titrerler, hiç ayrılmak istemezlerdi.
Akşam, anne babası onları yataklarına yatırıp “iyi geceler” diler, sabah iki kardeşi aynı yatakta birbirine sarılmış, uyuyor bulurlardı. Gün içinde her işi birlikte yaparlardı. Beraber oynar, beraber ders çalışırlardı. Hatta aynı zamanda hasta olurlar, beraber iyileşirlerdi. Daha bebekliklerinden beri birbirlerinden ayrılmadıkları için babaanneleri onlara bal kaymak diye lakap takmış, ondan sonra da adları böyle kalmıştı. İsimlerini okuldakilerden başka söyleyen yok gibiydi.
Bal kaymak birbirlerine çok benzerlerdi ama birbirlerinden farklı özellikleri de vardı. Bal kırmızı rengi, dans etmeyi, hareketli oyunları severdi. Kaymak ise yeşil rengi, şarkı söylemeyi, zeka oyunları oynamayı severdi. Bu farklılık sayesinde daha uyumluydular. Birlikte resim yaptıklarında kırmızıları bal, yeşilleri kaymak boyardı. Kaymak şarkı söylerken, bal dans ederdi. Zeka oyunu oynarken bal hoplayıp zıplar, takla atarken, kaymak sonraki hamleyi düşünürdü. Biri kitap okurken diğeri dinler, sonrada beraber hikayeyi canlandırırlardı.
Bal ve kaymak harika ikiliydi. Sevcan ve Mercan’da öyle. Peki senin harika ikili olduğun biri var mı bu dünyada?
Yazar : Emine Çelik

Okuma Anlama

5N1K Okuma Anlama metni 10

ÇALIŞMA İLE İLGİLİ YORUMLARI SAYFANIN ALTINDAKİ YORUM KISMINA YAZABİLİRSİNİZ.

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.