Ercan Akmercan

2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metni – 8

İlköğretim yıllarında kazanılan okuduğunu anlama becerisi öğrencinin yasamı boyunca tüm öğrenmelerini olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir.

2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metni – 8

OKUMA ANLAMAYI GELİŞTİRME

“İlköğretim yıllarında kazanılan okuduğunu anlama becerisi öğrencinin yasamı boyunca tüm öğrenmelerini olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu etki okuduğunu anlama becerisi gelişmiş bireylerin derslerine olumlu olarak yansırken, okuduğunu anlama becerisi gelişmemiş olanların ise derslerine olumsuz yönde yansımaktadır.

Bloom, okuduğunu anlama gücü ile öğrencilerin matematik, fen bilimleri, dil ve edebiyat derslerindeki başarıları arasında bir ilişkinin olduğunu ortaya koymuştur. Okuma hem kelime tanıma becerisine hem de okuduğunu anlama becerisine bağlıdır. Türkçe kelime tanıma becerisi gelişmiş okuyucular, kelimeleri çabucak seslendirirler ve enerjilerinin büyük bir bölümünü anlamaya ayırırlar. Bu tür okuyucuların, okumaları akıcıdır ve okuduklarının büyük bir bölümünü anlarlar. Kelime tanıma becerisi gelişmemiş ya da az gelişmiş okuyucular ise kelimeleri seslendirmekle meşgul olduklarından anlamaya fazla vakit ayıramazlar. Bu tür okuyucular ise okumada sorun yasarlar, yavaş ve yanlış okurlar, okuduklarının çoğunu anlayamazlar.  İçerisinde yasadığımız çağ fonksiyonel okuryazarların yetişmesini zorunlu kılmaktadır. Fonksiyonel okuryazarlar; seri bir şekilde okuyan ve okuduğunu anlayan, aynı zamanda bunu yaşamını daha iyi hâle getirmek için kullanan bireylerdir. Ancak ülkemizde özellikle ilköğretim I. Kademede çok sayıda öğrencinin okuduğunu anlamada sorunlar yasadığı tahmin edilmektedir. Okuduğu metinden hiçbir şey anlamadığını söyleyen birçok öğrenciye rastlamak mümkündür. Hatta bazı öğrencilerin metni okuduktan sonra okuduğunu anlama sorularını annesine ya da babasına yaptırdığı bilinmektedir. Okuduğunu anlamada sorun yasayan öğrenciler, öğretmenin Türkçeyle ilgili yapacağı özellikle test sınavlarındaki soruları anlamada zorlanabilir

ve yanlış cevaplayabilirler. Bu durum göz önüne alındığında öğretmenin öğrencilerde okuduğunu anlamayı geliştirecek strateji ve teknikler konusunda bilgi vermeleri gerekmektedir. Türkçe programında okuduğunu

anlamayı geliştirici bazı teknikler öğretmenler tarafından uygulanmaktadır. Ancak bu yeterli değildir. Öğrencinin okuduğunu anlamasını geliştirici strateji ve tekniklerin gerek öğretmen gerekse öğrenci tarafından bilinip Türkçe derslerinde uygulanması gerekmektedir. Bu sayede öğrencilerin okuduğunu anlama becerileri geliştirilebilir.” KAYNAK: YRD.DOÇ.DR. MUAMBER YILDIZ

√ Bu çalışmamızda Sevgi adlı  kızın renkleri karıştırarak elde ettiği yeni renklerin hikayesi okuyacağız.

√ Daha sonra 5N 1K sorularını çözeceğiz.

√ Parçada geçen ve varlıkların özelliklerini belirten kelimeleri bulup bunları cümle içinde kullanma etkinliği yapacağız.

5n1k okuma anlama metinleri

5N 1K çalışmalı etkinlikli okuma anlama parçası

Parçaya ait görseli parçadaki yönergelere göre boyayınız.

RENKLERİN KARIŞIMI

Sevgi okula gitmek için hazırlandı. Montunu almak için odasına gitti. O gidince küçük kardeşi Sevgi’nin çantasından birkaç boya kalemi alıp sakladı. Çantayı tekrar kapattı. Sevgi montunu giyip geldi, çantasını alıp evden çıktı. O gün resim dersi vardı. Sevgi resim defterini çıkarıp resmini çizmeye başladı. Evlerinin oturma odasını dikdörtgen olarak çizdi. Karşı duvara bir koltuk ve sol tarafa birer kanepe çizdi. Kanepelerin arasında yerde bir halı vardı. Babası koltuğun yanında ayakta durup Sevgi ile kardeşine bilmeceler soruyordu. Annesi ise elindeki kitapla kanepenin yanında ayakta durup onları izliyordu.
Koltuk ile kanepe arasında köpekleri Tüylü vardı. Resmini bitiren Sevgi yaptığı resmi çok beğendi. Artık istediği gibi boyayabilirdi. Boya kalemlerini çıkardığında bir de ne görsün! İçinde sadece birkaç boya vardı. Onlarda kırmızı, mavi, sarı, siyah ve beyazdı. Sevgi bu duruma şaşırdı. Çünkü o çizdiklerini boyayacağı renklere çoktan karar vermişti. Oturma odası pembeye boyanmıştı. Yerdeki halı geri olacaktı. Halının içinde turuncu renkli desenler vardı. Kanepeler ve koltuk mor renkti. Koltuğun yanındaki babası siyah bir pantolon ve kırmızı kazak giymişti. Annesi yeşil elbiseliydi. Sevgi kırmızı elbisesini, kardeşi ise lacivert eşofmanlarını giymişti.
Sevgi elindeki boyaları gösterip resmini istediği renklere boyayamayacağını düşündü. O sırada öğretmeni Sevgi’ye neden üzgün göründüğünü sordu.
Öğretmeni; durumu anlatan Sevgi’ye bunun bir çözümünün olduğunu söyledi.
Mor rengi elde etmek için maviyle kırmızıyı, Yeşil için mavi ve sarıyı, Turuncu için kırmızı ve sarıyı birbirine karıştırmalıydı. Gri rengi siyahla beyazı karıştırarak elde edebilirdi. Pembe içinse kırmızı ve beyaz renkleri karıştırabilirdi.
Sevgi bunları öğrendiğine çok sevindi. Hemen bu öğrendiklerini denemeye başladı.
Yazar : Emine Çelik

 

ÇALIŞMA İLE İLGİLİ YORUMLARI SAYFANIN ALTINDAKİ YORUM KISMINA YAZABİLİRSİNİZ.

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

 
 


 
DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Berra Kaya dedi ki:

    Okuma anlama metinleriniz öğrencilerim tarafından çok beğeniliyor. Bu çalışmaları çoğaltmanızı umuyorum. Çalışmalar için teşekkür ederim. Arkadaşlarıma sitenizi tavsiye edeceğim.

    1. ercanakmercan dedi ki:

      Çalışmaları beğendiğinize sevindim. Çalışmalara inşallah devam edeceğim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.