Ercan Akmercan

2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metni – 9

İlköğretim yıllarında kazanılan okuma anlama becerisi öğrencinin yasamı boyunca tüm öğrenmelerini olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. 

2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metni – 9

OKUMA ANLAMA METNİ

“İlköğretim yıllarında kazanılan okuma anlama becerisi öğrencinin yasamı boyunca tüm öğrenmelerini olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu etki okuduğunu anlama becerisi gelişmiş bireylerin derslerine olumlu olarak yansırken, okuduğunu anlama becerisi gelişmemiş olanların ise derslerine olumsuz yönde yansımaktadır.”

Okuma – Anlama Etkinliği -9 metninde aşağıdaki konulara değineceğiz.

Bu çalışmamızda Emre denilen çocuğun parkta oyun oynarken orada annesiz kalmış kedi yavrularına yardım etme hikayesini okuyacağız.

Daha sonra 5N 1K sorularını çözeceğiz.

Çalışmalarımızda olumlu cümleler vereceğiz. Bu olumlu cümleleri olumsuz cümle haline getireceğiz.

√ Okuma – Anlama Etkinliği-9 metninde geçen kelimelerin eş anlamlarını yazma etkinliği ile çalışma sayfamız zenginleştirilmiştir.

 

EMRE’NİN KEDİLERİ

Emre parkta arkadaşlarıyla oynuyordu. Sonra arkadaşlarının hepsinin bir tarafta toplandığını gördü. Merak edip yanlarına gitti. Parktaki çocuklar, bembeyaz tüyleri olan yavru bir kediyi seviyorlardı. Sağındaki bankta oturan yaşlı bir hanım, yanında oturan kadınla kediyle ilgili bir şeyler anlatıyordu. Emre onların konuşmalarına kulak kabarttı.

Yavru kedi aslında bir hafta önce doğmuştu. Anne kedi onunla beraber yedi kedi daha yavrulamıştı. Parkın bir kenarında yaşıyorlar, çevredekilerin yardımıyla karınlarını doyuruyorlardı. Ne var ki, iki gün önce anne kediye çok hızlı gelen bir araba çarpmıştı. Anne kedi bu kazadan kurtulamamış, yavru kediler daha bir haftalık olmadan annesiz kalmış.Emre, yavru kedinin ve kardeşlerinin haline çok üzüldü. Akşam evde parkta olanları ailesine anlattı. Ailesi de Emre gibi yavru kedilerin başına gelenlere çok üzüldü. Ailece, oturdukları apartmandaki komşularına durumu anlattılar. Hep birlikte yavru kedilere yardımcı olmaya karar verdiler. Yavruları beslemek için süt, biberonlar ve kedi mamaları aldılar. Apartmanın girişine onlar için bir yuva yaptılar. Parktan onları alıp yuvalarına yerleştirdiler. Tüm komşular yavru kedilerle nöbetleşe ilgilendiler. Yavru kediler artık sahipsiz değildi, onların bundan böyle yürekleri kocaman geniş bir ailesi vardı.

Yazar : Emine Çelik

SORULARI CEVAPLAYALIM

1) Emre nerede oynuyormuş?

2) Parktaki çocuklar neyle ilgilenmişler?

3) Emre yavru kedinin başına gelenleri nasıl öğrenmiş?

4) Emre’nin ailesi kimlerle kedilerin durumunu görüşmüş?

5) Apartmandakiler yavru kedilere niçin yuva yapmışlar?

5N1K etkinlikleri

Okuma Anlama Metni (5N1K Etkinlikli)

ÇALIŞMA İLE İLGİLİ YORUMLARI SAYFANIN ALTINDAKİ YORUM KISMINA YAZABİLİRSİNİZ.

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

 


 
DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Samet dedi ki:

    Okuma anlama çalışmalarınızdaki parça seçimleriniz gayet güzel. Daha fazla çalışma hazırlamanızı bekliyorum.

    1. ercanakmercan dedi ki:

      Samet hocam okuma anlama metinlerini beğendiğinize memnun oldum. Parçaları okulumuz öğretmenlerinde Emine Çelik hocamız yazmakta. Bundan dolayı hocama burdan bir kez daha teşekkür ediyorum. Çalışmalarımız inşallah devam edecek.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.