BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ.
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ.
Ercan Akmercan

3. Sınıf Fen Bilimleri Dünyanın Şekli

Bu çalışmada Dünya’nın şekli ile ilgili bol etkinlikler ve konu anlatımları olacak.  Etrafımıza baktığımızda yerküre olarak adlandırdığımız Dünya’yı düzmüş gibi görürüz.

3. Sınıf Fen Bilimleri Dünyanın Şekli

3. Sınıf Fen Bilimleri Dünyanın Şekli

Bu çalışmada Dünya’nın şekli ile ilgili bol etkinlikler ve konu anlatımları olacak.  Etrafımıza baktığımızda yerküre olarak adlandırdığımız Dünya’yı düzmüş gibi görürüz. Baktığımız dağlar, denizler, ormanlar ve vb. yerleri düz bir alanda yer alıyormuş gibi görürüz. Aslında bu gördüğümüz alanlar, bize göre büyük olan Dünya’mızın çok küçük bir kısmını görüp tamamını görmediğimiz içindir. Gerçekte ise Dünya üst ve alt kısımlardan basık küre orta kısımdan hafif şişkin olduğunu görebiliriz. Dünya’nın bu şekline geoit denir. Eski çağlardan beri insanlar Dünya’nın şekli ile ilgili düşünceler ortaya koymuşlar ve nasıl olduğunu merak edip Dünya ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmışlardır. Bazı insanlar Dünya’nın tepsi gibi düz olduğunu, bazıları Dünya’nın öküzün boynuzlarında yer aldığını, bazıları ise dört filin sırtında yer aldığını fillerin de bir kaplumbağanın sırtında olup denizde gezdiklerini ileri Sürmüşlerdi.

Bazı insanlar gemilerin denizde çok ilerlediğinde kenardan boşluğa düşüceğini inanıyorlardı. Eski Mısırlılar Dünya’yı bir kutu biçiminde düşünmüşlerdi. Eski Mısırlılara göre gökyüzü kutunun üst tarafı, yeryüzü de alt tarafıydı.

Yukarıda sıraladığımız görüşler dışında eski zamanlarda Dünya’nın şekli ile ilgili bilimsel çalışma yapmış bilim insanları da vardı.

Pisagor : Dünya’nın yuvarlak olduğunu ileri süren ilk bilim adamıdır. Kendisine öğrencileri dışında inanan olmamıştır.

Aristo : Pisagor’dan iki yüz yıl sonra yaptığı gözlemler sonucu Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlamıştır.

Biruni : Orta Asyalı Türk bilim adamıdır. Dünya’nın küreye benzediğini ispatlamak için çalışmalar yaptı. Yaptığı hesaplar günümüze sonuçlarına yakındı.

Macellan : Dünya’nın etrafını dolaşmak için beş gemi ile yola çıkmıştı. Hep aynı yönde yolculuğuna devam ederse ilk hareket ettiği yere döneceğini söylemiştir. Yolculuk esnasında kendisi ölmesine rağmen mürettebatı yolculuğu tamamlayarak onu haklı çıkarmıştır.

Kopernik : Dünya’nın ve diğer gezegenlerin Güneş etrafında döndüğünü ispat etmiştir.

Galileo : İcat ettiği teleskop ile uzayı ve gök cisimlerini incelemiştir. Dünya’nın yuvarlak olduğunu ve Güneş etrafında döndüğünü ispatlayarak Kopernik’i destekleyen görüşleri savunmuştur.

Dünya’nın Yuvarlak Olduğunu Gösteren Kanıtlar :

* Dünya’nın herhangi bir yerinden bir araç ile hareket edip hep aynı yönde gidersek, ilk hareket ettiğimiz yere varırız.

* Doğan Güneş’in yavaş yavaş yükselmesi ve batarken yavaş yavaş alçalıp batması.

* Dünya düz olsaydı sahile yaklaşan geminin önce bayrağı sonra bayrak direği ve en sonunda gövdesi görülmezdi.

* En önemli kanıt Dünya’nın uzaydan çekilen fotoğraflarının küre şeklinde gözükmesidir.

 

ÇALIŞMAYA AİT ÖRNEK SAYFA GÖRSELLERİ

 

Dünyanın şekli ile ilgili görüş bildiren insanlar

Dünya’nın Şekli

 

 

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.