3. Sınıf Fen Bilimleri Dünyanın Şekli

Bu çalışmada Dünya’nın şekli ile ilgili bol etkinlikler ve konu anlatımları olacak.  Etrafımıza baktığımızda yerküre olarak adlandırdığımız Dünya’yı düzmüş gibi görürüz.

 • 11 Eylül 2019
 • 12.445 kez görüntülendi.
3. Sınıf Fen Bilimleri Dünyanın Şekli

3. Sınıf Fen Bilimleri Dünyanın Şekli

Bu çalışmada Dünya’nın şekli ile ilgili bol etkinlikler ve konu anlatımları olacak.  Etrafımıza baktığımızda yerküre olarak adlandırdığımız Dünya’yı düzmüş gibi görürüz. Baktığımız dağlar, denizler, ormanlar ve vb. yerleri düz bir alanda yer alıyormuş gibi görürüz. Aslında bu gördüğümüz alanlar, bize göre büyük olan Dünya’mızın çok küçük bir kısmını görüp tamamını görmediğimiz içindir. Gerçekte ise Dünya üst ve alt kısımlardan basık küre orta kısımdan hafif şişkin olduğunu görebiliriz. Dünya’nın bu şekline geoit denir. Eski çağlardan beri insanlar Dünya’nın şekli ile ilgili düşünceler ortaya koymuşlar ve nasıl olduğunu merak edip Dünya ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmışlardır. Bazı insanlar Dünya’nın tepsi gibi düz olduğunu, bazıları Dünya’nın öküzün boynuzlarında yer aldığını, bazıları ise dört filin sırtında yer aldığını fillerin de bir kaplumbağanın sırtında olup denizde gezdiklerini ileri Sürmüşlerdi.

Bazı insanlar gemilerin denizde çok ilerlediğinde kenardan boşluğa düşüceğini inanıyorlardı. Eski Mısırlılar Dünya’yı bir kutu biçiminde düşünmüşlerdi. Eski Mısırlılara göre gökyüzü kutunun üst tarafı, yeryüzü de alt tarafıydı.

Yukarıda sıraladığımız görüşler dışında eski zamanlarda Dünya’nın şekli ile ilgili bilimsel çalışma yapmış bilim insanları da vardı.

Pisagor : Dünya’nın yuvarlak olduğunu ileri süren ilk bilim adamıdır. Kendisine öğrencileri dışında inanan olmamıştır.

Aristo : Pisagor’dan iki yüz yıl sonra yaptığı gözlemler sonucu Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlamıştır.

Biruni : Orta Asyalı Türk bilim adamıdır. Dünya’nın küreye benzediğini ispatlamak için çalışmalar yaptı. Yaptığı hesaplar günümüze sonuçlarına yakındı.

Macellan : Dünya’nın etrafını dolaşmak için beş gemi ile yola çıkmıştı. Hep aynı yönde yolculuğuna devam ederse ilk hareket ettiği yere döneceğini söylemiştir. Yolculuk esnasında kendisi ölmesine rağmen mürettebatı yolculuğu tamamlayarak onu haklı çıkarmıştır.

Kopernik : Dünya’nın ve diğer gezegenlerin Güneş etrafında döndüğünü ispat etmiştir.

Galileo : İcat ettiği teleskop ile uzayı ve gök cisimlerini incelemiştir. Dünya’nın yuvarlak olduğunu ve Güneş etrafında döndüğünü ispatlayarak Kopernik’i destekleyen görüşleri savunmuştur.

Dünya’nın Yuvarlak Olduğunu Gösteren Kanıtlar :

* Dünya’nın herhangi bir yerinden bir araç ile hareket edip hep aynı yönde gidersek, ilk hareket ettiğimiz yere varırız.

* Doğan Güneş’in yavaş yavaş yükselmesi ve batarken yavaş yavaş alçalıp batması.

* Dünya düz olsaydı sahile yaklaşan geminin önce bayrağı sonra bayrak direği ve en sonunda gövdesi görülmezdi.

* En önemli kanıt Dünya’nın uzaydan çekilen fotoğraflarının küre şeklinde gözükmesidir.

 

ÇALIŞMAYA AİT ÖRNEK SAYFA GÖRSELLERİ

 

Dünyanın şekli ile ilgili görüş bildiren insanlar

Dünya’nın Şekli

 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

 

Bir önceki yazımız olan “3. Sınıf Matematik Üç Basamaklı Doğal Sayılar” adlı çalışmamızda ,  3 sınıf matematik üç basamaklı doğal sayılar konu anlatımı, 3 sınıf matematik üç basamaklı doğal sayıların okunuşu ve yazılışı, 3.sınıf matematik üç basamaklı doğal sayılar 3.sınıf matematik üç basamaklı doğal sayılar Terimi hakkında bilgiler verilmektedir.

 

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. AYSU dedi ki:

  ALABİLECEĞİMİZ KİTAP VEYA KAYNAKLARINIZ VARSA NASIL TEMİN EDEBİLİRİM? TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. ercanakmercan dedi ki:

   Aysu Hanım basılı yayınımız yok. Dijital ortamda paylaşım yapmaktayım.

 2. MUSTAFA ÇAKIR dedi ki:

  YAPTIĞIZ ÇALIŞALAR İÇİN SİZE ÇOK TEŞEKKÜRLER.EMEĞİNİZE SAĞLIK

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.