3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Armağan’ın Hikayesi”

3. Sınıf  okuma anlama metinlerine ayrı bir sayfa açarak devam etmek istedik. Okuma anlama parçamızın sekizincisi “ARMAĞAN’IN HİKAYESİ” metnidir. Bu çalışmalarımızla kaliteli ve özgün içerikli okuma anlama metinlerine olan ihtiyacı karşılamak istiyoruz. Çalışmalarımızda tasarıma da dikkat ediyoruz. Metinle ilgi 5N 1K soruları ve ayrıca dil bilgisi konuları içerikli etkinlikler yer almaktadır. Etkinlikler titizlikle hazırlanmaktadır.

  • 04 Nisan 2020
  • 1.372 kez görüntülendi.
3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Armağan’ın Hikayesi”

ARMAĞAN’IN HİKAYESİ

3. Sınıf  okuma anlama metinlerine ayrı bir sayfa açarak devam etmek istedik. Okuma anlama parçamızın sekizincisi “ARMAĞAN’IN HİKAYESİ” metnidir. Bu çalışmalarımızla kaliteli ve özgün içerikli okuma anlama metinlerine olan ihtiyacı karşılamak istiyoruz. Çalışmalarımızda tasarıma da dikkat ediyoruz. Metinle ilgi 5N 1K soruları ve ayrıca dil bilgisi konuları içerikli etkinlikler yer almaktadır. Etkinlikler titizlikle hazırlanmaktadır. Çalışmaların tüm öğrencilerimize faydalı olmasını diliyorum. Çalışmayı EBA üzerinden sitemizi kaynak göstererek yayınlamanızda sıkıntı yoktur. Ticari amaçlı kullanımlar her zamanki gibi izne bağlıdır.

Sokağın başındaki kahverengi bir apartman dairesinde yaşıyordu Armağan. Bu daireye geleli iki buçuk ay olmuştu. Demirleri rengarenk boyanmış bir kafesti onun yuvası. İki çocuklu bir ailenin güverciniydi.
Armağan’ı ilk kez Beyza gördü parkta oynarken. Feyza’yla saklambaç oynuyordu. Feyza ebe oldu, Beyza da saklanmak için onun yanına çöktü. Kendini ele verecek bir aralık var mı diye etrafı kolaçan ederken yerdeki küçük kuşu gördü. Kuş korkmuş gibiydi. Kendini korumak için uçmak istedi ama kanatlarını kaldıramadı. Kuşun neredeyse her yanı çamura bulanıktı. Beyza’nın gözüne çok çaresiz göründü. Beyza zarar vermekten korkarak kuşu eline alıp, bankta oturan teyzesine götürdü. Teyze, yeğeninin elindeki kuşa baktı. Yarası var mı diye göz gezdirdi. Görünürde bir şeyi yok gibiydi.
Teyzesi Feyza’ya seslenerek yanına çağırdı.
Sonra iki kardeş güvercini eline alan teyzesiyle birlikte en yakındaki veterinere gittiler. Veteriner güvercini iyice muayene edip, kuşcağızın kanatlarının bedenine yapıştırıldığını söyledi. Kuşu, bu yapışkanlardan kurtarmak için iki saate yakın uğraştı.
Güvercin bu sırada hiç sesini çıkarmadı. kendisine ne yapıldığını anlamaya çalıştı. Yapışkanlar çıkarılınca veteriner kuşa bir de genel muayene yaptı. Anlaşılan güvercin birkaç gündür bu haldeydi. Çektiği sıkıntı yüzünden bakımsız kalmış ve güçsüz düşmüştü. Veteriner gerekli ilaçları hazırlayıp kızların teyzesine verdi. Kızlar güvercini küçük bir kutuya koyan teyzeleriyle birlikte evlerine döndü.
Eve geldiklerinde iki kardeş ana babasına heyecanla olanları anlattı. Aile, güvercinin haline çok üzüldü. Daha rahat olabilsin diye babaları ona bir kafes aldı.
Güvercin ilk başta bu insanlara güvenmekte çok zorlandı. Başına gelenlerden sonra insanoğluna güvenmek gerçekten zor bir işti. Evinin balkonuna yuva yapılmasına kızan bir adam onu sinsice yakalamıştı. Ceza olsun diye kanatlarının altına yapıştırıcı sürüp kuşu bu hale getirmişti. Güvercin bu ailenin ona başka bir şey yapmasından korkuyordu
Güvercin zamanla ne kadar yanlış düşündüğünü anladı. Bu aile ona çok iyi bakmış, çok ilgilenmişti. İlaçlarını ihmal etmemişler, yemini suyunu hep vaktinde vermişlerdi. En önemlisi ise gösterdikleri sevgiydi. Kuşa ilacını verirken ve pansuman yaparken okşuyor, tatlı sözler söylüyorlardı. Güvercine Armağan ismini Beyza vermişti.
Armağan bütün hastalığını atlatıp ve eski gücüne kavuştu. Evdekilere her gün türlü şaklabanlıklar yapmaya bile başladı. Diğer yandan doğayı özlemişti. Kafeste yaşamaktan sıkılmıştı. O kafeslerde yaşayabilen bir kuş olarak doğmamıştı. O, serbestçe uçmak, gökyüzünde taklalar atmak istiyordu. Bazen dakikalarca, hüzünle pencereden dışarıya bakıyordu. Onun bu hallerini gören aile, artık Armağan’ı özgürlüğüne kavuşturmaya karar verdi. Evin kızları Armağan’ı ellerine alarak pencereden salıverdiler.

YAZAR: Emine ÇELİK

Okuma Anlama

Okuma Anlama Metinleri

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Göktaşı Yumurcak” başlıklı makalemizde 3. sınıf okuma anlama, 3. sınıf okuma anlama etkinlikleri ve 3. sınıf okuma anlama metinleri hakkında bilgiler verilmektedir.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.