3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Göktaşı Yumurcak”

3. Sınıf “okuma anlama” metinlerine ayrı bir sayfa açarak devam etmek istedik. Okuma anlama parçamızın yedincisi “GÖKTAŞI YUMURCAK” metnidir. Bu çalışmada amacımız okuma anlama metinlerinden oluşan bir seri hazırlamak.  Korona virüs nedeniyle ülkemizde başlayan ve ilk etapta 50 güne yakın sürecek zorunlu tatilde öğrencilerimize destek olmak için bu çalışmayı başlattık. Emine ÇELİK öğretmenimiz metinlerin yazarı olarak bu çalışmanı başlamasında en büyük desteğini verdi. Çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.Çalışmaların tüm öğrencilerimize faydalı olmasını diliyorum. Çalışmayı EBA üzerinden sitemizi kaynak göstererek yayınlamanızda sıkıntı yoktur. Ticari amaçlı kullanımlar her zamanki gibi izne bağlıdır.

  • 03 Nisan 2020
  • 1.288 kez görüntülendi.
3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Göktaşı Yumurcak”

GÖKTAŞI YUMURCAK

3. Sınıf  okuma anlama metinlerine ayrı bir sayfa açarak devam etmek istedik. Okuma anlama parçamızın yedincisi “GÖKTAŞI YUMURCAK” metnidir. Bu çalışmada amacımız okuma anlama metinlerinden oluşan bir seri hazırlamak.  Korona virüs nedeniyle ülkemizde başlayan ve ilk etapta 50 güne yakın sürecek zorunlu tatilde öğrencilerimize destek olmak için bu çalışmayı başlattık. Emine ÇELİK öğretmenimiz metinlerin yazarı olarak bu çalışmanı başlamasında en büyük desteğini verdi. Çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.Çalışmaların tüm öğrencilerimize faydalı olmasını diliyorum. Çalışmayı EBA üzerinden sitemizi kaynak göstererek yayınlamanızda sıkıntı yoktur. Ticari amaçlı kullanımlar her zamanki gibi izne bağlıdır.

Uzayın derinliklerinde kendi halinde salınan bir göktaşı varmış. Bu göktaşı Güneş Sistemi’nin içerisinde yer alıyormuş. Etrafı kendi gibi irili ufaklı göktaşlarıyla, meteorlarla, gezegenler ve uyduları çevriliymiş. Bizim göktaşımız gri renkli yamru yumru, el kadar bir şeymiş. Diğer göktaşlarıyla karıştırılmaması için kendisine “Yumurcak” adını takmış. Yumurcak’ın olduğu yer Güneş’e çok yakınmış. O yüzden her vakit etrafındakileri görebiliyormuş. Değişik boyuttaki gezegenler Güneş’in etrafında dönerken Yumurcak’ın yakınından geçiyorlarmış. Yumurcak her bir gezegen yanından geçerken onlara selam verir, hallerini hatırlarını sorarmış.
Gezegenler Dünya’nın etrafında farklı hızlarda dönüyorlarmış. Bu yüzden bazılarını aylarca bazılarını ise yıllarca göremiyormuş. Güneş’e en uzak gezegene sesini bile duyuramıyormuş. Bir gün uzayda eski bir yıldız ölmüş. Yıldızlar ölünce parçaları toz haline gelir ve etrafa savrulurmuş. Bu tozlar Yumurcak’ın olduğu tarafa savrulmuş. Yumurcak bir anda bu toz fırtınasının içinde kalmış. Kendi etrafında hızlıca dönmeye başlamış. Durmaya çalışıyormuş ama rüzgâr devam ettiği için bunu başaramıyormuş. Fırtınanın içinde ilerlerken Dünya’nın atmosferine kadar girmiş. Gök bilimi uzmanları atmosferde bir göktaşının olduğunu tespit edip gerekli birimlerle iletişime geçmişler. Halkı da uyarmak için bu durumu habercilere bildirmişler. Haber programlarında Dünya’ya bir göktaşının çarpmak üzere olduğunu duyan insanlar telaşlanmış. “Bu göktaşı acaba nereye düşecek, bizi ne kadar etkiler…”vb. şeyler düşünmeye başlamışlar.
Oysaki Yumurcak’ın bunlardan haberi yokmuş. O uzayda kaybolduğunu düşünüyor, birlikte oyunlar oynadığı göktaşı arkadaşlarının yanına nasıl geri dönebileceğinin çaresini arıyormuş. Bilmediği şeyse artık bu işin geri dönüşü yokmuş.
Yumurcak atmosferde savrulurken türlü türlü hava olaylarının içinden geçiyormuş. Bazen ortalık günlük güneşlik oluyor, bazen etrafından ona doğru buz parçaları uçuyormuş. Bazen hafif bir yağmurda yıkanıyor, bazen ılık bir rüzgâr sevgiyle sırtını okşuyormuş. Yumurcak bu havaların tadını çıkarmaya karar vermiş. Sağanak yağmurlarda şarkı söylüyor, güzel havalarda manzaranın tadını çıkarıyormuş. Fırtınaya kapılınca bulutların üzerinde zıplıyormuş. En sonunda bir hortuma yakalanan Yumurcak Dünya’ya doğru hızla düşmeye başlamış. Aklındaysa sadece Dünya’nın neresine düşeceği varmış.
Gök bilimi uzmanları göktaşının hareketlerini anbean takip ediyor, televizyonlarla son durumu halka bildiriyormuş. Halk korku içindeymiş. Ancak korkulan hiçbir şey olmamış. Bizim Yumurcak Pasifik Okyanusu’na düşmüş ve suyun derinliklerinde kaybolmuş. Herkes çok rahatlamış. Bizim Yumurcak ise okyanusun derinliklerinde yeni bir maceraya başlamış.

YAZAR: Emine ÇELİK

Okuma

Okuma Anlama Metni

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Görünmez Mehmet Can II” başlıklı makalemizde 3. sınıf okuma anlama etkinlikleri, 3. sınıf okuma anlama metinleri ve 3. sınıf okuma anlama metinleri pdf hakkında bilgiler verilmektedir.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.