3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Görünmez Mehmet Can II”

3. Sınıf okuma metinlerimize yeni bir metinle devam ediyoruz.  Görünmez Mehmet Can II  metnimiz ile oku yorum etkinlikli çalışmamıza devam ediyoruz.  Metin çalışmalarımızda okumayı sevdirmek ve okuduğunu anlamayı hedeflemekteyiz. Bazen hayallerimizi kelimelere dökerek çocuk gözünde canlandırmayı bazen de gerçeği onların hayal dünyası ile kavuşturmayı amaçlamaktayız.

  • 02 Nisan 2020
  • 1.096 kez görüntülendi.
3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Görünmez Mehmet Can II”

(GÖRÜNMEZ MEHMET CAN II)

Okuma metnimize bir önceki metnimizin devamı  olan “Görünmez Mehmet Can II”  çalışmamız ile devam ediyoruz. Bu çalışmamız da  bol etkinlikli oldu.  Metin çalışmalarımızda okumayı sevdirmek ve okuduğunu anlamayı hedeflemekteyiz. Bazen hayallerimizi kelimelere dökerek çocuk gözünde canlandırmayı, bazen de gerçeği onların hayal dünyası ile birleştirmeyi amaçlamaktayız. Her zaman ki gibi metnimizin yazarı Emine Çelik öğretmenimize sizler adına teşekkür ediyorum. Çalışmayı aşağıdaki linkten “Dosyayı İndir”  yazan butona tıklayarak indirebilirsiniz.

Mehmet Can bir günde her şeyin nasıl böyle değişebileceğini düşündü. Bir de kimsenin onu fark etmeme meselesi vardı. O yokmuş gibi davranıyorlardı. Mehmet Can olayları anlayabilmek için evi bir gezmeye başladı. Yıllardır kullandıkları mobilyalar gitmiş, yerlerine daha farklı modellerden oluşan yenileri gelmişti. Evde televizyon yoktu. Mutfakta, daha önceden rastlamadığı elektrikli aletler vardı. Mutfaktan çıkarken duvarda asılı olan bir takvim gördü. Tarih 25 Nisan 2030’u gösteriyordu.
Mehmet Can bir an gözlerine inanamadı. 2030 mu? Nasıl olurdu. 2020’nin Ocak ayındaydılar daha dün. Mutfaktan tuhaf hislerle çıktı. O sırada duvarlara asılmış aile resimlerini fark etti. Ablasının nişan, düğün fotoğrafları vardı. Başka bir resimde babası emeklilik pastasını kesiyordu. Tüm aile çok mutluydu. Ablasının üniversite mezuniyet fotoğrafı en gösterişli çerçevenin içindeydi. Ailesi demek ki bunu gurur tablosu olarak asmıştı. Tüm ailenin birlikte eğlendiği piknik resimleri, ablasının doğumhanenin önünden el salladığı resim, babasının torununa bisiklet öğrettiği günün resmi…
Mehmet Can “Ne ara olmuş bunlar” diye düşündü? Acaba hafızasını mı kaybetmişti? Resimlerde kendini aramaya başladı. Acaba ailesiyle neler yapıyordu. Fakat tüm dikkatiyle bakmasına rağmen kendini hiçbir aile fotoğrafında göremedi? Ailesi böyle güzel, heyecanlı günler yaşarken
Mehmet Can neredeydi?
Mehmet Can karışık duygular içinde odasına gitti. Odası aynı dünkü halindeydi. Tableti yastığının yanında duruyordu. Dün okuldan gelince çıkardığı okul forması sandalyenin üzerindeydi. Çalışma masasının üzerinde ders kitapları vardı. Mehmet Can her şeyin eski haline döndüğünü düşünüp odadan fırladı. Fakat hayır, onun odasının dışındaki her şey değişmişti.
Mehmet Can gardolabının aynasına baktı ve hiçbir şey göremedi. Gerçekten de yoktu. Hopladı zıpladı, garip hareketler yaptı ama aynada hiçbir hareket yoktu. Mehmet Can “neler oluyor” diye bağırmaya başladı. Annesinin “oğlum kabus görüyorsun, gözlerini aç” diyen sesini duydu. Mehmet Can tereddütle gözlerini açtı. Annesi ve babası yatağın kenarına oturmuşlar, tatlı tatlı gülümsüyorlardı. Mehmet Can yaşadıklarının korkunç bir rüya olduğunu anlayınca çok ama çok sevindi. Yataktan doğrulup annesi ve babasının boynuna kollarını doladı.
-Sizi çok seviyorum, bundan sonra tablet mablet yok. Artık sizinle daha çok vakit geçireceğim. Hayatı gerçeğiyle yaşayacağım. İyi ve kötü her günü birlikte atlatacağız. Dedi.
Annesi ve babası Mehmet Can’ın neden öyle söylediğini anlamadılar. Sadece usul usul oğullarının sırtını okşadılar.

YAZAR : Emine ÇELİK

Okuma Anlama

Okuma Anlama Metinleri

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Görünmez Mehmet Can” başlıklı makalemizde okuma anlama 3. sınıf, okuma anlama çalışması ve okuma anlama etkinlikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. mustafa aytaç dedi ki:

    hocam sitenizden indirmeye çalıştığım çalışmalarınızı eba da kullanabilirmiyim

    1. ercanakmercan dedi ki:

      EBA üzerinde kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.