3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Mine’ye”

3. Sınıf  okuma anlama metinlerine ayrı bir sayfa açarak devam etmek istedik. Okuma anlama parçamızın sekizincisi “MİNE’YE” metnidir.  Bu metin Mektup örneğidir. Etkinliklerde mektup ile ilgili kısa bilgiler yer almaktadır. Bu çalışmalarımızla kaliteli ve özgün içerikli okuma anlama metinlerine olan ihtiyacı karşılamak istiyoruz.

  • 17 Nisan 2020
  • 1.343 kez görüntülendi.
3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Mine’ye”

MİNE’YE

3. Sınıf  okuma anlama metinlerine ayrı bir sayfa açarak devam etmek istedik. Okuma anlama parçamızın on birincisi “MİNE’YE” metnidir.  Bu metin Mektup örneğidir. Etkinliklerde mektup ile ilgili kısa bilgiler yer almaktadır. Bu çalışmalarımızla kaliteli ve özgün içerikli okuma anlama metinlerine olan ihtiyacı karşılamak istiyoruz. Çalışmalarımızda tasarıma da dikkat ediyoruz. Metinle ilgi 5N 1K soruları ve ayrıca dil bilgisi konuları içerikli etkinlikler yer almaktadır. Etkinlikler titizlikle hazırlanmaktadır. Çalışmaların tüm öğrencilerimize faydalı olmasını diliyorum. Çalışmayı EBA üzerinden sitemizi kaynak göstererek yayınlamanızda sıkıntı yoktur. Ticari amaçlı kullanımlar her zamanki gibi izne bağlıdır.

12.04.2020
Canım Arkadaşım Mine;
Okullar ara vereli bir ay oldu. Herkes evine kapandı. Şimdi eğitimi uzaktan alıyoruz. Bir bilsen okula gitmeyi nasıl da özledim. Senin de benim gibi düşündüğüne eminim. Arkadaşlarımı, öğretmenimi, sınıfımı, hatta oturduğum sıramı bile özledim.
Sabahçı olmak zor gelmişti en başta. Sabah erken kalkıp okula gitmek istemiyordum. Ana şimdi düşünüyorum da Güneş’in doğuşunu görebiliyorduk. Güneş de hayatına bizimle başlıyordu. Sabah vızır vızır işleyen arabalar, işlerine giden telaşlı insanlar vardı. Eskiden, o günün ben uyanınca başladığını zannediyordum. Meğer öyle değilmiş. Okuluna giden öğrenciler, işine giden insanlar, onları işe götüren sürücüler vb. bir sürü kişi ben uyanmadan güne başlıyormuş.
Okul günleri ne güzelmiş. Şimdi okula gitmediğim için hangi günde olduğumu şaşırıyorum. Her gün aynı gün gibi geliyor. Okula giderken o günkü ders programına bakıp kitap defter götürdüğümüz için, günleri daha kolay ayırt ediyorduk.
Bazen yattığımda hayal kuruyorum. Sabah olmuş okula gitmek için uyanmışım. Okul formamı giyiyorum. Kahvaltıdan sonra hazırlanıp okula gitmek için yola çıkıyoruz annemle. O yol ne güzel bir yol. Benim gibi başka çocuklar var okula giden. Herkes bir şeyler konuşuyor yanındakiyle. Birbirimizin yanından geçerken gülümsüyoruz. Günaydın deyip, hal hatır soruyoruz. Sonunda okulun kapısına vardığımızda görevli bizi kapıdan sırayla alıyor. Bahçe kalabalık. Öğrenciler sınıflarına göre sıraya dizilmişler. Bir çocuk bayrak töreni için bayrağı göndere çekmeye hazır bekliyor. Müdür ve müdür yardımcıları güler yüzle bakıyorlar tören alanından. Her öğretmen sınıfının başında. Gözüm bizim öğretmeni arıyor. Aaa, Dilara’nın burnu akmış da öğretmen onun burnunu siliyor. Bende sıraya geçiyorum. Yanımdaki arkadaşlarıma “Merhaba” diyorum. Öğretmenim sıranın arkasına geliyor öğrencilerin arasından geçerek. Ben tam “Günaydın öğretmenim” diyecekken zil çalıyor. Müdür Bey elinde mikrofon konuşmaya başlıyor. Öğretmenimiz bana gülümsüyor, işaret parmağını ağzına götürerek konuşan çocuklara “sus” diyor. Biri elleriyle gözlerimi kapatıyor, bende hemen seni tanıyorum. Ellerin yumuşacık ve annenin parfümünden sıkmışsın yine.
Sonra odaya annem giriyor, iyi geceler Hazal, diyor. Bilmiyor ki ben rüyayı uyanıkken gördüm. Bu mektubu sana okullar açılınca vereceğim Mine. Benim gene hayal kurma ay pardon, uyanıkken rüya görme vaktim geldi.
Arkadaşın Hazal

YAZAR: EMİNE ÇELİK

Okuma Anlama

Okuma anlama metni

 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Şen Eller Aile Orkestrası başlıklı makalemizde 3. sınıf okuma anlama, 3. sınıf okuma anlama kitabı ve 3. sınıf okuma anlama metinleri hakkında bilgiler verilmektedir.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.