3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Nazlıcan Buzağı II”

Etkinlikli Okuma Anlama metinleri “Nazlıcan Buzağı II” ile devam ediyor. Bugünkü okuma anlama metni  dün yayınladığımız “Nazlıcan Buzağı” metnini böylece tamamlamış oluyoruz. Sitemizde 1. ve 2. sınıf için hem konu anlatımı hem etkinlikler hem de okuma metinleri Türkçe başlığı altında bulunmaktadır.

  • 01 Nisan 2020
  • 871 kez görüntülendi.
3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Nazlıcan Buzağı II”

NAZLICAN BUZAĞI II

3. sınıf etkinlikli okuma anlama metinleri “Nazlıcan Buzağı II” ile devam ediyor. Bugünkü okuma anlama metni  dün yayınladığımız “Nazlıcan Buzağı” metnini böylece tamamlamış oluyoruz. Sitemizde 1. ve 2. sınıf için hem konu anlatımı hem etkinlikler hem de okuma metinleri Türkçe başlığı altında bulunmaktadır. Okuma metinleri için Emine Çelik öğretmenimizle birlikte çalışmalarımız devam etmektedir. Bu süreçte 2. ve 3. sınıf öğrencilerimiz için inşallah kaliteli ve yaşama dair metinler ile devam edeceğiz.  Çalışmaya ait PDF haline aşağıdaki  linkten ulaşabilirsiniz. Tüm öğrencilerimize faydalı olması dileklerimizle. Bu metin EBA üzerinden sitemiz kaynak belirtilerek kullanılabilir.

Reyhan’ın anne ve babası çocukları ahırdan çıkardılar. Halil emmiye yardım etmek için onlar ineğin yanında kaldılar. Abisi ve ablası da biraz heyecanlıydılar. Avluya bağlanan iki inekleri daha vardı. Abisi hayvanların önüne su koydu. Ablası da biraz saman döktü. Zavallı hayvanların karnı acıkmıştı. İştahla samanı yemeye başladı ikisi de.
Reyhan kümesteki horozun ötüşünü duyunca onların da acıktığını düşünüp yem vermek için yerinden kalktı. Neredeyse sabah olacaktı. Gökyüzünde güneşin kızıllığı görünmeye başlamıştı. Artık ahırdan gelen telaşlı sesler de kesilmişti. Ancak kardeşlerin üçü de ahıra gitmeye çekiniyordu. Halil emmiyle babası sonunda kapıda göründü. Yüzlerinde hiçbir ifade yoktu. Aralarında sessizce konuşuyorlardı. Çocukların merakı doruk noktasına ulaşmıştı.
Derken içerden ince bir ses duyuldu. Bu galiba yeni doğan buzağının sesiydi. Çocuklar buzağının sesini duyunca rahatladılar. Kötü bir şey olacağından çok korkmuşlardı. Hemen Halil emmiyle babalarına koşup:
– “Halil emmi, doğdu mu bizim alaca ineğin buzağısı. Durumu nasıl, kız mı erkek mi, kime benziyor” diye soru yağmuruna tuttular. Babaları;
– “Çocuklar, çok zor bir doğumdu zaten, Halil emminiz de çok yoruldu. Hele bir müsaade edin de soluklanalım.” dedi. Halil amca belini tutarak bir kütüğün üzerine oturduktan sonra:
– “Çocuklar meraklanmakta haklı. Hadi çocuklar; çökün karşıma da anlatayım dedi.
Doğum sırasında alaca ineğin canı çok yanmış, çünkü buzağısı epey büyükmüş. O yüzden bir türlü doğuramıyormuş. Doğuramadıkça da hayvanın sinirleri gerilmiş. Sakinleştirmeye çalışmışlar ama hayvan bu sonuçta, laftan da anlamıyormuş. En sonunda buzağının canına tak etmiş. Bakmış annesi doğuramıyor, “iş başa düştü ben uğraşayım biraz da” demiş ve Halil emminin ellerine ulaşmış. Alaca inek bayılmış, şimdi Reyhan’ın annesi onunla ilgileniyormuş. Küçük yavrusu da annesi uyansın diye yüzünü yalayıp duruyormuş.
Çocuklar buzağıyı görmek için ahıra gittiler. Buzağı çok ama çok sevimliydi. Nazlanarak çocuklara baktı. Çocuklar buzağıyı sevmek istedikçe hem yaklaşıyor, hem naz yaparak geri çekiliyordu. Kardeşler bu hayvana en çok yakışan ismin “Nazlıcan” olacağını düşünüp oy birliğiyle bu ismi koydular.

YAZAR : EMİNE ÇELİK

Okuma Anlama

Okuma Anlama metinleri

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Nazlıcan Buzağı” başlıklı makalemizde okuma anlama 3. sınıf, okuma anlama çalışması ve okuma anlama etkinlikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.