Ercan Akmercan

3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Nazlıcan Buzağı”

Etkinlikli Okuma Anlama metinlerine “Nazlıcan Buzağı” ile devam ediyoruz. Emine Çelik öğretmenimizin kaleminden bir okuma anlama metin çalışması daha hazırladık.

3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Nazlıcan Buzağı”

NAZLICAN BUZAĞI

Etkinlikli Okuma Anlama metinlerine “Nazlıcan Buzağı” ile devam ediyoruz. Emine Çelik öğretmenimizin kaleminden bir okuma anlama metin çalışması daha hazırladık. Site takipçilerimizden metinlerle ilgili yorumlar almak çalışmalarımızın seyri açısından bizim için yol gösterici olacaktır. Özellikle öğretmen dostlarımız fikir belirtirseniz memnun olurum. Çalışmaya ait PDF haline aşağıdaki  linkten ulaşabilirsiniz. Tüm öğrencilerimize faydalı olması dileklerimizle. Bu metin EBA üzerinden sitemiz kaynak belirtilerek kullanılabilir.

Reyhan gece vakti bir bağırış duyup gözlerini açtı. Duyduğu bağırışın rüya mı gerçek mi olduğunu anlayamadı. Sonra evin içinden birtakım sesler duydu. Evdekiler de ayaklanmıştı anlaşılan. Yataktan fırlayıp odadan çıkınca ablasıyla karşılaştı. Evin kapısı ardına kadar açıktı. Ablası, korkuyla karışık bir şaşkınlıkla bakan Reyhan’a olanları anlatmaya başladı:
‐ Korkma canım kardeşim, alaca ineğin doğum sancısı tuttu. Annemle babam ahıra ineğin yanına indiler, abim de baytar Halil emmiyi çağırmaya gitti.
Reyhan:
– Abla, ben de ahıra gitmek istiyorum, dedi. Alaca ineğin yavrusu doğduğunda orada olmalıyım.
Ablası da Reyhan gibi doğumu merak ediyordu. Kardeşinin önerisini kabul etti. Üzerlerine birer hırka geçirip ahıra indiler. Alaca inek acı içinde kıvranıyor arada bir bağırtı koparıyordu. Annesi ineğin karnını okşuyor, ineği sakinleştirmeye çalışıyordu. Babası ahırdaki diğer hayvanları doğum sırasında engel olmasınlar diye avluya bağlamıştı. Birden:
– Alaca inek nasıl, diyen Halil emminin sesini duydular.
Halil emmi oldukça sakin görünüyordu. Kim bilir şimdiye dek ne kadar çok doğum görmüştü. Halil emmi köylerinde üniversiteye gitmiş tek kişiydi. O yüzden köyde ayrı bir havası vardı. Gerçi o daha ikinci sınıfta okurken babası ölmüştü. Ailenin tek erkek çocuğuydu. Akrabaları bir an önce ailesinin başına dönmesini istemişlerdi. Halil emmi de büyüklerinin sözüne uymuş ve okulunu yarım bırakıp köye dönmüştü. Ama okuma merakı ve araştırma aşkı içindeydi. Ara ara çevre köylere gelen baytarlara yardım etmiş onlar da bu iyiliklerinin karşılığında Halil emmiye bir şeyler öğretmeye çalışmışlardı. O zamandan beri Halil emmi köyün baytarı olarak nam salmıştı.
Halil emmi ineğin halini görünce bu doğumun zor geçeceğini anladı. Soğukkanlılığını koruyup kolları sıvadı ve doğum için gerekli malzemeleri istedi.

YAZAR: Emine ÇELİK

 

Okuma Anlam

Okuma Anlama Metinleri

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Toprak” başlıklı makalemizde okuma anlama 3. sınıf, okuma anlama çalışması ve okuma anlama etkinlikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Celil Duman dedi ki:

    Hocam emeğinize sağlık. Çok güzel bir site olmuş. Etkinlikleri üç senedir kullanıyorum. Çok verimli oluyor. TEŞEKKÜRLER…

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.