3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Otobüs Ev”

3. Sınıf  okuma anlama metinlerine ayrı bir sayfa açarak devam etmek istedik. Okuma anlama parçamızın sekizincisi “OTOBUS EV” metnidir.  Bu çalışmalarımızla kaliteli ve özgün içerikli okuma anlama metinlerine olan ihtiyacı karşılamak istiyoruz. Çalışmalarımızda tasarıma da dikkat ediyoruz. Metinle ilgi 5N 1K soruları ve ayrıca dil bilgisi konuları içerikli etkinlikler yer almaktadır.

  • 08 Ağustos 2020
  • 1.484 kez görüntülendi.
3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Otobüs Ev”

OTOBÜS EV

3. Sınıf  okuma anlama metinlerine ayrı bir sayfa açarak devam etmek istedik. Okuma anlama parçamızın on ikincisi “OTOBÜS EV” metnidir.  Bu çalışmalarımızla kaliteli ve özgün içerikli okuma anlama metinlerine olan ihtiyacı karşılamak istiyoruz. Çalışmalarımızda tasarıma da dikkat ediyoruz. Metinle ilgi 5N 1K soruları ve ayrıca dil bilgisi konuları içerikli etkinlikler yer almaktadır. Etkinlikler titizlikle hazırlanmaktadır. Çalışmaların tüm öğrencilerimize faydalı olmasını diliyorum. Çalışmayı EBA üzerinden sitemizi kaynak göstererek yayınlamanızda sıkıntı yoktur. Ticari amaçlı kullanımlar her zamanki gibi izne bağlıdır.

Nora’nın babası otobüs şoförüydü. Şehirler arası yolcu taşıyarak ailesinin geçimini sağlıyordu. Nora ailesinin tek çocuğuydu. Babasının olmadığı zamanlarda bodrum katındaki kiralık evlerinde annesiyle kalıyordu. Nora’nın annesi yaşadıkları apartmanın merdivenlerini silerek aile ekonomisine katkıda bulunmaya çalışıyordu.
Günün birinde Nora’nın babasının otobüsü kaza geçirdi. Kimseye bir şey olmadı ama otobüsde hasar vardı. Babası otobüsü yaptıracak parayı bulamadı. O günlerde oturdukları bina da hasarlı bulunmuş ve yıkılmasına karar verilmişti. Nora’nın ailesi bir anda evsiz ve işsiz kalmıştı.

Anne babası kara kara düşünürken Nora’nın aklına bir fikir geldi. Babasının otobüsü hasarlı olsa da hala kullanılabilirdi. Belki içini düzenlerlerse otobüsten bir ev yapılabilirdi. Nora bu fikrini ailesiyle paylaştı. Duyduklarına şaşıran anne babası biraz düşününce en uygun şeyin bu olduğuna karar verdi.
Babası bir arkadaşını arayarak bu fikirden bahsetti. Arkadaşı gerekli aletleri alıp yardıma gelmeyi istediğini söyledi. Bu arada Nora ve annesi otobüsün içiyle ilgili tasarım yaptılar. Ebeveyn odası, çocuk odası, banyo ve tuvalet, mutfak lazımdı. Yaptıkları tasarımı babasına ve onun arkadaşına gösterdiler. Tasarım onların da hoşuna gitti. Otobüsteki koltukları yerinden sökerek babasıyla arkadaşı çalışmaya başladılar. Annesi ve Nora ise otobüs evde kullanılacak ve kullanılmayacak eşyaları ayırıyorlardı.
Kullanılmayacak eşyaları bir komşularının deposuna götürdüler. Kullanılacak eşyaları ise tasarıma uygun şekilde otobüsün içine yerleştirdiler. Otobüsün içi dar olduğu için tek sıra halinde yürümeleri gerekiyordu. Açılır kapanır koltuk ve masayı Nora’nın odası için orta bölüme koydular. Otobüsün arkası ebeveyn odasıydı. Herkesin kıyafeti aynı dolapta duracaktı. Yerlere parke döşeyip bir yolluk serdiler. Şoförün arka bölümünü mutfak olarak, onun yanını banyo olarak kullanmak için düzenlediler. Annesi otobüsün camları için eski kumaşlardan perdeler dikti. Babası otobüs için pille çalışan aydınlatma araçları aldı. Ve elektrikli aletleri kullanmak için hat çektirdi. Suyu doldurmaları gerekecekti.
Nora ve ailesi, otobüs ev tamamlanınca yeni evlerinin açılışını kurdele keserek yaptılar. Otobüs hasarlı olsa da hala çalışıyordu. Nora ve ailesi artık otobüs evle istedikleri yere gidiyorlardı.

YAZAR: EMİNE ÇELİK

Okuma Anlama Otobüs Ev

3. Sınıf Okuma Anlama Oku Yorum Otobüs Ev

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Mine’ye başlıklı makalemizde 3. sınıf okuma anlama, 3. sınıf okuma anlama kitabı ve 3. sınıf okuma anlama metinleri hakkında bilgiler verilmektedir.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.