Ercan Akmercan

3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Şen Eller Aile Orkestrası”

3. Sınıf  okuma anlama metinlerine ayrı bir sayfa açarak devam ediyoruz. Okuma anlama parçamızın onuncusu “ŞEN ELLER AİLE ORKESTRASI” metnidir. Bu çalışmada amacımız okuma anlama metinlerini çoğaltmak ve dil bilgisi kurallarını öğrenmemizi sağlayacak etkinlikler hazırlamaktır.  Emine ÇELİK öğretmenimiz bu metinde #evdekalevdehayatvar çerçevesinde öğrencilerimizin evde iken ailece yaptıkları bir etkinliği kaleme almıştır.

3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Şen Eller Aile Orkestrası”

Okuma Anlama Metni

3. Sınıf  okuma anlama metinlerine ayrı bir sayfa açarak devam ediyoruz. Okuma anlama parçamızın onuncusu “ŞEN ELLER AİLE ORKESTRASI” metnidir. Bu çalışmada amacımız okuma anlama metinlerini çoğaltmak ve dil bilgisi kurallarını öğrenmemizi sağlayacak etkinlikler hazırlamaktır.  Emine ÇELİK öğretmenimiz bu metinde #evdekalevdehayatvar çerçevesinde öğrencilerimizin evde iken ailece yaptıkları bir etkinliği kaleme almıştır. Bu arada çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Çalışmaların tüm öğrencilerimize faydalı olmasını diliyorum. Çalışmayı EBA üzerinden sitemizi kaynak göstererek yayınlamanızda sıkıntı yoktur. Ticari amaçlı kullanımlar her zamanki gibi izne bağlıdır.

“Şen Eller Aile Orkestrası”

Aytaç ve ailesi günlerini evlerinde kalarak geçiriyordu. Tüm dünyada görülen bir salgın onların ülkesine de yayılmıştı. Yetkililer hastalığın yayılma hızının önüne geçmek için kısmi sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Aytaç derslerini televizyondan takip ediyor, verilen ödevleri yapıyordu.
Aytaç; öğretmenini, arkadaşlarını ve okulunu özlemişti. Onların evde neler yaptıklarını merak ediyordu. Telefon numarasını bildiği bazı arkadaşlarıyla zaman zaman görüşüyordu. Öğretmeni bir gün onlara bir uygulama üzerinden şarkı gönderdi. Bu şarkıyı ezberleyecekler ve klip çekeceklerdi. Çekilen klibi de öğretmeniyle paylaşacaklardı. Aytaç gönderilen şarkıyı indirip, dikkatlice dinledi. Şarkı sözlerini defterine yazdı. Şarkıyı evin içinde mırıldanmaya başladı. Üç yaşındaki kardeşi Esra bir müddet sonra abisinin söylediği şarkıyı tekrar etmeye başladı. Çocukların seslerini duyan anneleri şarkıya kulak kesildi. Kucağında uyutmaya çalıştığı sekiz aylık bebeği şarkıyı dinlerken uyuyakaldı.
Aytaç’ın annesi bebeği beşiğe yatırınca çocuklarının yanına gitti ve onlara kısık sesle eşlik etmeye başladı. Bebeği uyandırmamak için artık hepsi fısıltı korosu şeklinde söylüyorlardı. Esra bir ara eline oyuncak gitarını alıp şarkıyı çalar gibi yapmaya başladı. Bunu gören Aytaç’ın aklına derste yaptıkları marakas geldi. Odasına gidip marakası aldı ve ritim tutmaya başladı. Annesi de dizlerine vurarak tempo tutuyordu.
Onlar böyle eğlenirken saatler geçti. Babası işten döndü. Beraberce yemeklerini yediler. Bu sırada evin bebeği de çoktan uyanmış, yerde emekliyordu. Aytaç ve kardeşi Esra babalarına bugün öğrendikleri şarkıdan söz ettiler. Babası videoyu kendisinin çekebileceğini söyledi.
Babası hariç tüm aile kameranın önüne geçti. Aytaç eline süpürgenin borusunu almış mikrofon olarak kullanıyor, Esra gitarını çalıyordu. Bebeğe çıngırağını çalmak düşmüştü. Annesi de büyük tencerelerini yerde ters çevirmiş, kepçelerin sapıyla bateristlik yapıyordu. Şarkıyı söylerken babaları da sesiyle eşlik etti. Aytaç ve ailesi klip çekerken çok eğlendiler. Sonra çektikleri klibi Aytaç’ın öğretmenine gönderdiler.
Bu etkinlik Aytaç ve ailesinin çok hoşlarına gitmişti. Bildikleri başka şarkıları da zaman zaman söyleyip videoya çekmeye karar verdiler. Babası onlara daha iyi eşlik etmek için eve org almaya karar verdi. Aile olarak güzel bir müzik grubu oluşturduklarını görünce gruplarına bir de isim düşündüler. En sonunda da Şen Eller Aile Orkestrası ismini seçtiler.

 

Okuma Anlama

Okuma Anlama Metni

 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Arıların Bir Günü” başlıklı makalemizde 3. sınıf okuma anlama, 3. sınıf okuma anlama etkinlikleri ve 3. sınıf okuma anlama metinleri hakkında bilgiler verilmektedir.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.