Ercan Akmercan

3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Toprak”

3. Sınıf okuma anlama metinlerine ayrı bir sayfa açarak devam etmek istedik. Okuma anlama parçamızın ilki “TOPRAK” metnidir. Bu çalışmada amacımız okuma anlama metinlerinden oluşan bir kitapçık hazırlamaktı. Çalışmamızın kahramanı Emine ÇELİK öğretmenimize teşekkür ederim.

3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Toprak”

TOPRAK

3. Sınıf “okuma anlama” metinlerine ayrı bir sayfa açarak devam etmek istedik. Okuma anlama parçamızın ilki “TOPRAK” metnidir. Bu çalışmada amacımız okuma anlama metinlerinden oluşan bir kitapçık hazırlamaktı. Çalışmamızın kahramanı Emine ÇELİK öğretmenimize teşekkür ederim. Korona virüs nedeniyle ülkemizde başlayan ve ilk etapta 50 güne yakın sürecek zorunlu tatilde öğrencilerimize destek olmak için bu çalışmayı başlattık. Emine ÇELİK öğretmenimiz metinlerin yazarı olarak bu çalışmanı başlamasında en büyük desteğini verdi. Çalışmaların tüm öğrencilerimize faydalı olmasını diliyorum. Çalışmayı EBA üzerinden sitemizi kaynak göstererek yayınlamanızda sıkıntı yoktur. Ticari amaçlı kullanımlar her zamanki gibi izne bağlıdır.

Toprak insanlara küsmüştü. İçindeki su ve faydalı besinleri artık kimseyle paylaşmıyordu. İnsanların ektikleri ve diktikleri hiçbir şey yeşermiyor, büyümüyordu. Ağaçlar topraktan su ve besin alamadıkları için kurumaya başlamıştı. Ağaçlar kurumaya başladığı için artık meyve de vermiyorlardı. İnsanlar baştan bu durumu pek umursamadılar. Neden böyle olduğunu araştırmadılar. Hayatlarına devam ettiler.
Var olan sebzeler ve meyveler giderek azalıyordu. Azaldıkları için de fiyatları iyice pahalanmıştı. Sadece çok parası olanlar sebze ve meyve alabiliyordu. İnsanların çoğu etle ve hayvansal gıdalarla beslenmeye başladılar. Bazı uzmanlar toprağa ekilen hiçbir şeyin yetişmemesinin önemli bir sorun olduğunu, bunu mutlaka araştırmaları gerektiğini söylediler. Böyle giderse yeryüzündeki tüm otlar da bitecekti. O zaman otla beslenen hayvanların da sonu gelecekti. Uzmanlar her yerde insanlara bunları anlatmaya başladılar.
İnsanlar artık durumun ciddiyetini anlamıştı bilim insanları topraktan örnekler aldılar ve laboratuvarlarda incelemeye başladılar. Sonuçta gördüler ki toprağın içine bir sürü zararlı atık karışmış ve toprağı zehirlemişti. Toprak eskiden zehirli atıkları kendi kendine temizleyebiliyordu. Ancak zehirli atıklar giderek artınca toprak da kendini temizleyemez hale gelmişti. Bu yüzden de kendisini bu kadar kirlettikleri için insanlara kızıp küsmüştü.
Bilim insanları toprağın durumunu anlatınca insanlar yaptıklarına çok utandılar. Herkes ellerine eldiven geçirdi. Kadın erkek, yaşlı genç herkes bir haftasını ayırıp sırayla toprağı temizlemeye başladılar. İş makineleri toprağı kazıyor. İnsanlar da şimdiye kadar dikkat etmeden yerlere attıkları çöpleri topluyorlardı. En zararlı çöpler; piller, poşetler, plastik atıklar, metal eşyalardı. Toprağın tamamen temizlenmesi bir ay sürdü.
Bir sabah okula gitmek için evden çıkan çocuklar yerlerde çimenler kurumak üzere olan ağaçlarda yeşeren yapraklar gördüler. Koşarak ailelerine haber verdiler. Tüm insanlar bunları görmek için dışarıya ve pencerelere koşturdular. Toprağın artık kendilerini affettiklerini anladılar.
İnsanlar bütün çöplerini artık geri dönüşüm kutularına ve çöp kutularına atıyorlardı. Artık hem toprak hem de sokaklar tertemizdi.

YAZAR: Emine ÇELİK

Okuma Analama Metni

Metin www.ercanakmercan.com sitesi için hazırlandı.

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Deneme Sınavı 1 başlıklı makalemizde 3. sınıf deneme sınavı, 3. sınıf deneme sınavı 1. dönem ve 3. sınıf deneme sınavı pdf hakkında bilgiler verilmektedir.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.