3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Tuğba Hanım”

3. Sınıf okuma anlama metinlerimize yeni bir metinle devam ediyoruz. Korona virüs dolayısıyla uzayan tatilde öğrencilerimize faydalı olmak ve öğretmen arkadaşlarımıza destek olmak amacıyla hayatın içinden metinlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz.

  • 01 Nisan 2020
  • 943 kez görüntülendi.
3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Tuğba Hanım”

TUĞBA HANIM

3. Sınıf okuma metinlerimize yeni bir metinle devam ediyoruz. Korona virüs dolayısıyla uzayan tatilde öğrencilerimize faydalı olmak ve öğretmen arkadaşlarımıza destek olmak amacıyla hayatın içinden metinlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz. Metin yazarımız Emine Çelik öğretmenimiz bu metni yayınlarken bir de kitap tavsiyesinde bulunmamı istedi. Kitabımızın adı “ŞİDDETSİZ İLETİŞİM” yazarı Rosenberg Marshall. Okuma metninin PDF halini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Tuğba Hanım, mutfaktaki işini bitirince oturma odasına geçti. Koltukta ellerini önüne bağlayarak oturan oğlu Yusuf’un yanına oturdu. Yusuf istifini hiç bozmadan oturmaya devam ediyordu. Tuğba Hanım Yusuf’a dönerek:
-Yusuf canın sıkkın gibi görünüyorsun, bir sorun mu var? diye sordu. Yusuf, hayır anlamında başını salladı. Tuğba Hanım:
-Peki oğlum, anlaşılan şu an konuşmak istemiyorsun. Konuşmak istediğinde seni dinlemek için hazır olacağım. dedi ve sehpanın üzerine ters bir şekilde kapattığı kitabını eline alıp okumaya başladı.
Kitabından birkaç sayfa okumuştu ki düdüklü tencerenin sesini duydu. Kitabı sehpaya yine ters kapayıp mutfağa yöneldi. Tencerenin altını kısıp, pişmesi için beş dakika daha beklemeye karar verdi. Tezgâhın üzerinde duran elmalardan birini aldı ve dişlemeye başladı.
-Anne o elmayı yıkamış mıydın? diye soran Yusuf’un sesini duydu. Baş hareketiyle elmayı yıkadığını onayladı.
Yusuf yemek masasının yanına geçip bir sandalye çekti. Yemek saatine kadar biraz yoğurt yiyip yiyemeyeceğini annesine sordu. Annesi elmayı bir kenara koyarak dolaptan bir kâse aldı. Buzdolabından kendi yaptığı yoğurdu çıkarıp kâseye birkaç kaşık koydu. Yusuf:
-Anne üzerine biraz da pekmez döker misin, dedi. Tuğba Hanım, yoğurdun üzerine biraz da pekmez gezdirirken Yusuf da kaşığı alıp masaya geçti.
-Bu yoğurdu yersem büyümem hızlanır mı? diye sordu.
Tuğba Hanım, Yusuf’un artık konuşmaya hazır olduğunu anlayıp yanındaki sandalyeye oturdu.
-Yoğurdu bir an önce büyümek için mi yemek istedin? diye sordu. Yusuf annesini onayladı. Abim gibi olursam ben de onun yapabildiklerini yaparım, böylece daha çok vakit geçirebiliriz, diyerek cevapladı annesini. Tuğba Hanım:
-Abinin, küçük bulduğu için seninle yeterince vakit geçirmediğini düşünüyorsun. Yusuf:
-Aynen öyle, onun yerinde ben olsaydım, yaşı benden küçük diye kimseyi dışlamazdım. Onun da yapabileceği şeyler olduğunu bilirdim. Tuğba Hanım:
-Abinin seni bazı şeyleri yapamayacağını düşündüğü için dışladığını düşünüyorsun bu da seni yetersiz hissettiriyor sanırım.
-Evet öyle, halbuki benim de güçlü özelliklerim var. Satrançta abim kadar bende akıl yürütebiliyorum. Legolarımla çok farklı modeller tasarlayabiliyorum. Hayal gücüm onunkinden daha iyi. Aslında el ele versek, abimin matematik zekâsı ve benim hayal gücümle çok farklı tasarımlar yapabilirdik.
Yusuf yoğurdunu bitirip annesine baktı. Beni dinlemen çok iyi geldi. Bence bunları abime de söylemeliyim. Önce bir model tasarlayıp resmini çizeyim. Sonra abime giderek bunu nasıl geliştirebileceğimizi sorayım. Belki o zaman benimle ve yaptıklarımla daha çok ilgilenir. dedi. Kâsesini ve kaşığını alıp lavaboda suya tuttuktan sonra bulaşık makinesine koydu. Annesine bakarak:
-Beni dinlediğin için teşekkür ederim anneciğim, konuşmak iyi geldi, deyip mutlu bir şekilde odasına gitti.

YAZAR : Emine ÇELİK

Okuma Anlama

Okuma Anlama Metinleri

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Okuma Anlama Metni “Nazlıcan Buzağı II” başlıklı makalemizde okuma anlama 3. sınıf, okuma anlama çalışması ve okuma anlama etkinlikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.