Ercan AKMERCAN
Eğitimde Yeni Soluk. Özgün İçerik

2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metinleri-5

2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metinleri-5

2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Metinleri-5

Version
Download 722
Total Views 313
Stock
File Size 168.12 KB
File Type zip
Create Date 13 Ocak 2019
Last Updated 13 Ocak 2019
Download

Okuma Anlama Metinleri-5

Bu çalışmamızda okuma anlamaya yönelik okuma metini ve bu metne ait sorular yer almaktadır. Ayrıca sebep sonuç ifadeleri ile ilgili etkinlik yer almaktadır.

PERDEYİ AÇ !

Hiç perdesiz bir ev gördün mü? Sence neden insanlar perde kullanıyorlar.
Güneş doğduğunda güneş ışınları yavaş yavaş dünyayı aydınlatmaya başlar. Evimize odalarımıza dışarının ışığı vurur. Biz de uyanınca perdeleri açarız. Çünkü perde varken içeriye yeterince ışık girmez. Güneş’le aramızda bir engel oluşturur. Sanki bize “sadece benim verdiğim kadar ışık alabilirsin” der. Ancak onu kenara çekersek Güneş’le aramızda hiçbir engel kalmaz.
Peki perde sadece camlarda mı olur? Tabii ki biliyorsun, tiyatro sahnelerinde de oluyor. Karagöz Hacivat oynatırken de bir perde var. Ama ben sana onları sormuyorum. Benim demek istediğim görünmeyen perde. O nerde mi? İstesen de göremezsin ama hissedebilirsin. Çünkü o kafanın içinde, beyninle aklının arasında duruyor. İnsanlar bir şeyi merak edip öğrenmek istediklerinde onu araştırırlar. Bir problemleri olduğunda onu çözmek için uğraşırlar. Bunun için bilebilecek kişilere soru sorarlar, İnternet'e bakarlar, kitapları karıştırırlar. Cevabı bulduklarında ise merakını gidermiş ya da derdinden kurtulmuş olurlar. Merak ettiğini araştırıp öğrenen insan aklını kullandığı için beyniyle aklı arasındaki perdeyi açmıştır. Aklındakiler beynine yerleşmiştir. Ama bazı insanlar bir şeyi merak ettiklerinde öğrenmek için bir şey yapmazlar. Araştırmazlar. Biri gelsin de ona cevabı söylesin, biri onun yerine çözsün isterler. Böyle kişilerin beyniyle aklı arasındaki perde kapalıdır. Cevabı öğrenseler bile aklından beynine geçmez. Çünkü arada perde var. Bu yüzden kısa bir süre sonra öğrendiklerini unuturlar. Sürekli biri ona ne yapması gerektiğini söylesin diye beklerler. Onlar artık kendi akıllarıyla değil başkalarının akıllarıyla yaşarlar.
Böyle yapmaya devam ettikçe de kafasındaki görünmez perdeden asla kurtulamazlar.
Yazar : Emine Çelik

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?