Türkçe Kitabı 1 Okuduğunu Anlama Etkinlikleri 14

Küçük kurbağa, yaşlı babasına dere kenarında; “Çok korkunç bir canavar gördüm! Bir dağ kadar kafası, kafasında boynuzları ve uzun bir kuyruğu var.” dedi. Yaşlı baba kurbağa:

– “Sus bakalım.” dedi. “O gördüğün çiftçinin öküzüdür. Dediğin kadar da büyük değil. Benden birazcık uzun ve şişman sadece o öküz. Ben de onun gibi olabilirim.” dedi. Başladı kendisini hava ile şişirmeye, şişirmeye. Daha sonra sordu:  -“Bu kadar büyük müydü?” Küçük kurbağa:

 • 12 Mart 2018
 • 2.302 kez görüntülendi.
Türkçe Kitabı 1 Okuduğunu Anlama Etkinlikleri 14
[featured_image]
Download
Download is available until [expire_date]
 • Version
 • Download 5606
 • File Size 397.26 KB
 • File Count 1
 • Create Date 12 Mart 2018
 • Last Updated 12 Mart 2018

Türkçe Kitabı 1 Okuduğunu Anlama Etkinlikleri 14

ÖKÜZ İLE KURBAĞA

Küçük kurbağa, yaşlı babasına dere kenarında; "Çok korkunç bir canavar gördüm! Bir dağ kadar kafası, kafasında boynuzları ve uzun bir kuyruğu var.” dedi. Yaşlı baba kurbağa:

- "Sus bakalım.” dedi. "O gördüğün çiftçinin öküzüdür. Dediğin kadar da büyük değil. Benden birazcık uzun ve şişman sadece o öküz. Ben de onun gibi olabilirim.” dedi. Başladı kendisini hava ile şişirmeye, şişirmeye. Daha sonra sordu:  -"Bu kadar büyük müydü?” Küçük kurbağa:

-"Bundan daha büyüktü.” diye cevapladı. Yaşlı baba kurbağa daha da hava içine çekti.

-"Bu kadar büyük müydü?” diye sorunca yine aynı cevabı aldı. Yaşlı baba kurbağa bu sefer daha çok hava içine çekti, çekti, çekti.

- "Öküz bu kadar da büyük olamaz.” dedi. O anda ortadan çat diye ikiye patladı ve öldü. Küçük kurbağa buna çok üzüldü. Yaşlı baba kurbağa akılsızlığının cezasını ölerek ödedi.

Oku - Anla - Çöz
1) Derede kim geziyormuş ve neyi görmüş?

 

2) Yaşlı baba kurbağa ne olmak istemiş?

 

3) Yaşlı baba kurbağa, öküz gibi olmak için ne yapmaya başlamış?

 

4) Hikayenin sonunda yaşlı baba kurbağaya ne olmuş?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ebru eraydın dedi ki:

  etkinlikleriniz harika bir özel eğitim öğretmeni olarak çok yararlanıyorum elinize emeğinize sağlık. Ancak pdf formatından dolayı harf puntolarını büyütemiyorum görme engeli olan öğrencilerimde kullanırken sıkıntı oluyor . ne yüzssüzüm değil mi ? gerçekmten emeğinize sağlık

  1. ercanakmercan dedi ki:

   Ebru öğretmenim beğendiğinize sevindim. Pdf olarak yayınlamak zorundayım çünkü çalışmaları hazırladığım programın word desteği yok. Bu sebepten pdf olarak yayınlıyorum. Teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.