Etiket: 2. sınıf çarpma işlemi tekrarlı toplama

Toplananları aynı olan toplama işlemlerini kısa yoldan toplanması işlemine çarpma denir. Kısaca çarpma tekrarlı toplama...

ÇARPMA İŞLEMİ

Toplananları aynı olan toplama işlemlerini kısa yoldan toplanması işlemine çarpma denir. Kısaca çarpma tekrarlı toplama işlemine denir. Çarpma işleminin işareti “X” sembolüdür. Bu işareti şu şekilde ifade ederiz. “çarpı” “kere” “tane” “katı” gibi.

Örneğin: 

Asiye evine güne gelen misafirlerine aşağıdaki tabaklara 3’er pasta dilimi koyarak ikram etmiştir. Asiye 4 tabakla kaç dilim pasta ikramda bulunmuştur?

3 + 3 + 3 + 3 = 4 x 3 =12 pasta dilimi ikram etmiştir.

4           x              3                  =            12

(çarpan)             (çarpan)              =       (Çarpım)

Çarpma işleminin terimleri  çarpan x çarpan = çarpım şeklindedir.

Örnek : 5 x 4 işlemini toplama işlemi şeklinde gösterelim. (Burada 5 sayısı 4 sayısının kaç kere tekrar ettiğini göstermektedir.)

4 + 4 + 4 + 4 + 4 = 20

5 x 4 = 20

Örnek :

Aşağıdaki örneği inceleyiniz.

6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 30

5 tane 6’yı toplarsak 30 eder.

5 kere 6 eşittir 30 eder.

5 çarpı 6 eşittir 30 eder.

Yukarıdaki bilgilerden anlaşılacağı gibi kısaca 2. sınıf çarpma işlemine ait kısa bir konu anlatımı yapmak istedik. Bu konu anlatımının daha ayrıntılı ve kaliteli görsellerle desteklendiği çalışmamız pdf olarak ercanakmercan.com özgünlüğü ile sunulmuştur. Çalışmalarımızda öğrencilerimizin maksimum anlama ve çözme becerisini arttırmaya yönelik bol etkinlikler yer almaktadır. Sınıf ortamında veya eve etkinlik olarak verilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Çarpma işleminin anlaşılması ve sınıftaki tüm öğrencilerimizce öğrenilmesi ileride işleyeceğimiz bölme işlemine çok katkı sağlamaktadır. Etkinliklerimizle Ritmik sayma ile kazanılan alt becerinin çarpma etkinlikleri ile hızlanmasına ve pratikleşmesine katkı sağlayacağını umut etmekteyiz. Çalışmaya ait görselimiz sayfada sunulmuştur. İndirmek için İNDİR BUTONU yazan yere tıklayınız ve sayacın bitmesini bekleyiniz. Sonra indirme sayfasına yönlendirileceksiniz. Çalışmasını siz değerli öğretmen arkadaşlara, öğrencilerimize ve velilerimize faydalı olması dileklerimle.

ÇALIŞMA İLE İLGİLİ YORUMLARI SAYFANIN ALTINDAKİ YORUM KISMINA YAZABİLİRSİNİZ.

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMANIZI BEKLİYORUM. KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

İndirmek için linke tıklayınız.

ÇARPMA İŞLEMİ Toplananları aynı olan toplama işlemlerini kısa yoldan toplanması işlemine çarpma denir. Kısaca çarpma tekrarlı...