Etiket: 2. sınıf okuma anlama metinleri pdf

Bugün hava bulutlu. Ancak ara ara güneş açıyor. Havaların hali hiç belli olmuyor. Aynı gün...

OKUMA ANLAMA METNİ

“İlköğretim yıllarında kazanılan okuma anlama becerisi öğrencinin yasamı boyunca tüm öğrenmelerini olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu etki okuduğunu anlama becerisi gelişmiş bireylerin derslerine olumlu olarak yansırken, okuduğunu anlama becerisi gelişmemiş olanların ise derslerine olumsuz yönde yansımaktadır.”

Okuma – Anlama Etkinliği -12 metninde aşağıdaki konulara değineceğiz.

 Bu çalışmamızda “Havalar ve Duygular” parçasında doğal olaylar ile insanın duygularının benzerliğine yazarımız Emine Çelik değinmiştir.

√ Parçaya ait 5N 1K soruları yer almaktadır.

  Yazarın gün içerisinde meydana gelen hava olayları ile duyguları anlatılmaktadır.

√ Okuma – Anlama Etkinliği-12 metine ait soruların haricinde noktalama işaretleri ile ilgili çalışma yer almaktadır.

HAVALAR VE DUYGULAR

Bugün hava bulutlu. Ancak ara ara güneş açıyor. Havaların hali hiç belli olmuyor. Aynı gün içinde hava durumu birden fazla değişebiliyor. Bazen insanlarda hava durumu gibi bir halden başka bir hale geçiyorlar. Çünkü duygularımız sürekli değişebiliyor. Bazen güneşli bir gün gibi neşeli oluyorum.
Etrafıma sıcaklık yayıyorum, gülücükler saçıyorum. Sürekli hareket etmek, hiç durmamak istiyorum. O zamanda sıcak havaların bunaltması gibi çevremi bunaltıyorum. Bazen canım hiçbir şey yapmak istemiyor. Oturduğum yerde de sıkıntıdan patlıyorum. Güneşin önünü kesen, gökyüzünü gri gösteren bulutlu havalara benziyorum.
Bazen o kadar üzgün oluyorum ki bulutların dolup taşması gibi, benim de gözyaşlarım taşıyor içimden. Yağmurlu havalar, iyi gözükmeyebilir ama aslında toprağı ve canlıları beslerler. Çevremize yayılan zehirli gazları ve atıkları temizleyip dünyayı ferahlatırlar. Gözyaşlarım aktıkça da ben ferahlıyorum. İçimde biriken olumsuz duyguları yıkamış oluyorum.
Havaları değiştiren, bir ısıtıp bir soğutan rüzgarlarlı havaları da unutmamak lazım. Ben de bazı zamanlar rüzgarlar gibi oluyorum. Mutluyken birden bire üzgün oluyorum. Bu hallerime şaşırıp kalıyorum.
Fırtınalı havalara gelecek olursak, ki bence gelmesek daha iyi. O zamanlar görmeyin beni. Çok sinirli, aksi biri oluyorum. İnadım inat diye tutturuyorum. Hırçınlık yapıp çevremdekileri üzüyorum. Neyseki fırtınaya çok az yakalanıyorum.
Yazar : Emine Çelik

OKUMA ANLAMA METNİ “İlköğretim yıllarında kazanılan okuma anlama becerisi öğrencinin yasamı boyunca tüm öğrenmelerini olumlu ya da olumsuz...
İlköğretim yıllarında kazanılan okuma anlama becerisi öğrencinin yasamı boyunca tüm öğrenmelerini olumlu ya da olumsuz...
İlköğretim yıllarında kazanılan okuma anlama becerisi öğrencinin yasamı boyunca tüm öğrenmelerini olumlu ya da olumsuz...
Bu çalışmamızda okuma anlamaya yönelik okuma metini ve bu metne ait sorular yer almaktadır. Ayrıca...
Bu çalışmamızda okuma anlamaya yönelik okuma metini ve bu metne ait sorular yer almaktadır. Ayrıca...