Etiket: doğal sayıları sıralama 2.sınıf

Doğal sayılarda sıralamada basamak değeri en büyük olan sayı en büyüktür. Bizler bu yıl...

Doğal Sayıları Sıralama Konu Anlatımı ve Etkinlik Çalışmaları

Bu çalışmamızda doğal sayılarda sayıları sıralama konu anlatımı ve etkinlik çalışmaları yer aldı. Bunun dışında konuyu daha anlaşılır kılmak ve zihnimizde kalıcı olmasını sağlamak amacıyla görsel zenginlikler içeren etkinlik çalışmalarımız yer almaktadır. Doğal sayılarda sıralamada basamak değeri en büyük olan sayı en büyüktür. Bizler bu yıl iki basamaklı doğal sayıları sıralamayı öğreneceğimiz için basamak değeri en büyük sayımız onlar basamağında yer alacaktır.

Sıralamada kural şudur:

√ Önce onlar basamağındaki rakamı büyük olan sayıları buluruz. Onlar basamağında onlukları fazla olan büyüktür. Onlukları az olan küçüktür.

√ Onlukları eşit olan doğal sayıların ise birler basamağındaki birliklere bakılır. Birliği en fazla olan sayı büyük, birliği az olan sayı küçüktür.

√ Sayıları sıralarken büyüktür veya küçüktür ifadeleri kullanırız. Büyüktür için “>” sembolünü, küçüktür ifadesi için “<” sembolünü kullanırız.

Örnek: Aşağıdaki sayıları büyük olan sayıdan küçük olan sayıya doğru sıralayalım.

•53   •42   •56   •32   •20

Yukarıdaki sayıları sıralamasında önce basamak değeri en büyük olan sayılara bakarız. sayılarımız iki basamaklı olduğu için bu sayıların onlar basamağına bakarız. 56 ve 53 sayılarının onlukları eşit olduğu için birliklerine bakarız.  56 sayısındaki birlik sayısı 53 sayısındaki birlik sayısından fazla olduğu için sırlamada aşağıdaki şekilde olacaktır.

56   >  53   >  42   >   32   >   20

 

Doğal Sayıları Sıralama Konu Anlatımı ve Etkinlik Çalışmaları Bu çalışmamızda doğal sayılarda sayıları sıralama konu anlatımı...