Ercan Akmercan

Türkçe 1 Okuma Anlama Etkinlikleri 18

Okuma anlama etkinliklerinde Öğrencinin okuduğu bir metnin ana fikrini belirleyebilmesi için kendiliğinden bazı stratejileri uygulaması gerekir. Etkili okuma

Türkçe 1 Okuma Anlama Etkinlikleri 18

OKUMA ANLAMA

  Okuma anlama etkinliklerinde Öğrencinin okuduğu bir metnin ana fikrini belirleyebilmesi için kendiliğinden bazı stratejileri uygulaması gerekir. Etkili okuma stratejilerine sahip olmayan öğrenciler okuduklarından anlam çıkaramazlar ve bu nedenle okuma motivasyonu önemli ölçüde azalır. Başarılı veya iyi okuyucular stratejiktir, sadece okumazlar, aynı zamanda metin okuma sırasında kendi anlama sürecini izleme yoluyla anlamalarını sorgulayarak karşılaştığı problemlerin farkına varabilirler.

Bu okuyucular metinle etkileşim kurarak kendine sorular sorar, tahminlerde bulunur, fikirleri düzenler, ana fikri destekleyen ayrıntıları belirler, özetler oluşturur ve anlama ve strateji kullanımını sürekli olarak izlerler. İyi okuyucuların amaçlı okuduklarını, okumadan önce metni gözden geçirdiklerini ve metnin yapısına dair bir farkındalık geliştirdiklerini açıklamıştır. Ancak daha az yetenekli öğrenciler veya zayıf okuyucular, okuduğunu anlamada ciddi sorunlar yaşamaktadır.

Zayıf okuyucular

Zayıf okuyucular, metinlerdeki ana fikirleri içeren semantik bağlam ipuçlarını daha az algılayabildiğinden bilinmeyen kelimelerin ilgili anlamını bağlamdan otomatik olarak çıkaramamakta ve ana fikir belirleme görevine aracılık eden üstbilişsel stratejileri (örn., metnin anlamına dayalı bir tahmin yürütme) kullanmada yetersiz olmaktadırlar. Zayıf okuyucuların okuma uygulamalarına  olumsuz bir tutumla yaklaştığını,  kendi  okuma davranışlarını açıkça analiz edemediğini ve sınırlı kelime dağarcığı nedeniyle metnin paragraflarını ya da metnin tamamını anlamada belirgin problemler  yaşadıklarını  açıklamıştır.

Bu okuyucular, daha  az  kelime  dağarcığıyla  okumaya başladıklarından okuduğunu  anlamada  olumsuz  bir  döngüye  kapılırlar.  Okuyucu gitgide hayal  kırıklığına uğradığı  için  bu  süreçte  gerginlik  ve  endişe  duygusu  yaşayabilir,  farklı  vücut  hareketleri  ve  anlık  duygusal tepkiler  sergileyebilirler  Motivasyon  eksikliği  ise okuyucunun  kelime  dağarcığı  ve  anlama becerilerini desteklemesinde ve güçlü okuma stratejileri geliştirmesinde olumsuz etkiler bırakmaktadır.

Kaynak: İlhan İLTER (Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Özel Eğitim Dergisi Yıl: 2018, Cilt: 19, Sayfa No: 1-32 DOI: 10.21565/ozelegitimdergisi.315887)

 Okuma anlama etkinliklerimizden 18.si ile devam ediyoruz. Bu çalışmamızda La Fontaine Masallarından Altın yumurtlayan tavuk masalını hazırladım. Masala ait klasik sorular ile çoktan seçmeli sorular karışık olarak hazırlanıp okuma ve anlama çalışmasının amacına ulaşmasını sağlamak istedim. Önceden işlediğimiz sebep sonuç cümlelerine ait sorular ile adlar konusuna ait sorularla çalışmamı bitirdim faydalı olaması dileğiyle. Çalışmalarımı beğeniyorsanız yorum yazmayı unutmayalım.

Altın Yumurtlayan tavuk

Okuma Anlama

 


 
DOSYAYI İNDİR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ali dedi ki:

    Paylaşımız için teşekkürler. Emeğinize sağlık.

    1. ercanakmercan dedi ki:

      Teşekkür ederim hocam.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.